Hlavní obsah
Budova ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Schodek rozpočtu stoupl na 77,9 miliardy

Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 77,9 miliardy korun z říjnových 51,3 miliardy korun. Loni v listopadu byl deficit o více než 48 miliard korun vyšší. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun a podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by měl být schodek dodržen.

Budova ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Schodek rozpočtu stoupl na 77,9 miliardy

„Mojí prvořadou prioritou je dodržení schválené výše deficitu za letošní rok. V bilanci národních příjmů a výdajů plán deficitu určitě splníme. Rizikem zůstávají platby z Evropské unie,“ uvedl Kalousek.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu meziročně stouply o 6,1 procenta na 961,3 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s růstem o 7,6 procenta. Daňové příjmy se zvýšily o 3,2 procenta na 482,1 miliardy korun, schválený rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát vybral ke konci listopadu 182,7 miliardy korun, což je meziročně o 3,9 procenta více. Rozpočet ale počítá s meziročním růstem o 15,5 procenta v důsledku novely zákona o DPH, která zvýšila od letošního roku sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.

Na dani z příjmu firem stát získal ke konci listopadu 72,3 miliardy, meziročně o 9,3 procenta více. Plány počítají s čtyřprocentním růstem. Celkové výdaje rozpočtu ke konci listopadu meziročně stouply o necelé procento na 1,039 biliónu korun. Na sociální dávky stát poskytl zatím letos 437,1 miliardy korun, což je meziročně o 7,4 procenta více.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků