Hlavní obsah
Šéf Sazky Aleš Hušák Foto: Petr Hloušek, Právo

Sazka žádá insolvenční soud, aby posvětil smlouvy s Pentou a E-Investem

Společnost Sazka v pondělí požádala insolvenční soud o souhlas s uzavřením smluv mezi loterijní firmou a společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Samotné návrhy smluv s odkazem na obchodní tajemství v rejstříku zveřejněny nebyly.

Šéf Sazky Aleš Hušák Foto: Petr Hloušek, Právo
Sazka žádá insolvenční soud, aby posvětil smlouvy s Pentou a E-Investem

Sazka je od ledna v insolvenčním řízení a od minulé středy může její vedení nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem předběžného insolvenčního správce.

Podle dřívějších informací má na základě první smlouvy údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který má být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva zřizuje nový orgán, takzvaný řídící výbor, který je tvořen převážně zástupci firmy Gladiolus.

"Uzavřením těchto smluv dojde k významnému posílení finanční situace Sazky tak, aby bylo možno vyrovnat veškeré její splatné závazky, včetně závazků dosud sporných, a odvrátit případně hrozící úpadek," uvedla Sazka ve vyjádření k soudu. Smlouvy jsou podle Sazky odsouhlaseny oběma stranami a připraveny k podpisu.

Předběžnému správci Josefovi Cupkovi se přitom nelíbilo, že představenstvo Sazky schválilo smlouvy a požádal soud o předběžné opatření týkající se nakládání s majetkem Sazky.

Dva návrhy na insolvenci

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy korun. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Návrh KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. Skupina KKCG ale deklarovala podle Plovajka připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent, za což chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun. Předminulé pondělí uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku více peněz a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí E-Invest a Penta. Tuto nabídku ale zatím nekonkretizoval.

Vedení Sazky může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500 000 korun, vyplácení peněz z účtů Sazky či v hotovosti nad 500 000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků