Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Růst inflace se zpomalil hlavně díky cenám alkoholu a tabáku

Meziroční míra inflace v dubnu zpomalila růst na 1,6 procenta po růstu o 1,7 procenta v březnu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle alkoholické nápoje a tabák.

ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Růst inflace se zpomalil hlavně díky cenám alkoholu a tabáku

"Zatímco ve světě inflace roste, česká ekonomika je výjimkou," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. V dalších měsících ovšem inflace podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pravděpodobně poroste.

"V červnu a červenci by se měly zvyšovat ceny plynu, což je důsledek předešlého vývoje cen komodit na světových trzích. V létě pravděpodobně míra inflace dosáhne dvouprocentní úrovně, a poté poroste dál," uvedl.

V oddíle alkoholické nápoje a tabák se růst cen vína zmírnil na 3,5 procenta ze 7,4 procenta v březnu. Mírné zpomalení meziročního cenového růstu podle ČSÚ nastalo i v oddíle bydlení v důsledku snížení růstu cen zemního plynu na 5,8 procenta.

Růst cen pohonných hmot zpomalil meziročně na 10,1 procenta. Důvodem byl vyšší meziměsíční růst v loňském dubnu než v dubnu 2011. Ceny automobilů byly v dubnu nižší o 5,3 procenta.

Statistici uvedli, že největší vliv na růst celkové úrovně spotřebitelských cen, který v dubnu ještě mírně posílil, měly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Vyšší než loni byly zejména ceny běžného pečiva o 17,7 procenta, mouky o 30,3 procenta, těstovin o 12,8 procenta, mléka o 13 procent, másla o 18,3 procenta, jedlých olejů o 23,6 procenta, brambor o 50,9 procenta, cukru o 16,6 procenta, kakaa o 14,4 procenta a kávy o 10,5 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků