Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: John Minchillo, ČTK/AP

Růst ekonomiky USA zpomalil na 1,9 procenta

Růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,9 procenta ze dvou procent v předchozím kvartálu, a byl tak nejpomalejší v letošním roce. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu odhadovali pouze na 1,6 procenta.

Ilustrační foto Foto: John Minchillo, ČTK/AP
Růst ekonomiky USA zpomalil na 1,9 procenta

Středeční údaje ministerstva obchodu by mohly zmírnit obavy finančních trhů z hospodářské recese ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou na světě.

Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, se ve třetím čtvrtletí zvýšily o 2,9 procenta. Jejich růst tak sice zpomalil ze 4,6 procenta v předchozím kvartálu, zůstal však na relativně silné úrovni. Podnikové investice se naopak propadly o tři procenta, takže zaznamenaly nejprudší pokles za více než tři a půl roku. Podle serveru BBC se zde odrážejí hlavně obavy podnikatelů z obchodní války Trumpovy administrativy s Čínou. Obchodní spory a nová cla narušují také obchod mezi USA a EU.

Ekonomika USA roste nepřetržitě už jedenáctým rokem. Americká centrální banka (Fed) ve snaze udržet růst minulý měsíc podruhé v letošním roce snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.

„Americká ekonomika stále jede na plné obrátky. Solidní růst může působit jako protiargument dalšímu snižování sazeb. Zda to vezmou zástupci Fedu při měnověpolitickém zasedání v potaz, bude jasné již dnes večer,” uvedla ekonomka Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Kurz dolaru vůči euru ve středu zaznamenal jen minimální výkyvy a pohyboval se kolem 1,110 dolaru za euro. Vůči koruně je dolar také stabilní a prodává se za zhruba 22,95.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků