Hlavní obsah
Premiér Jiří Rusnok Foto: Jan Handrejch, Právo

Rusnok chce zvýšit mzdy státních zaměstnanců

Premiér v demisi Jiří Rusnok by rád mírně zvýšil mzdy státních zaměstnanců. Řekl to v pondělí v České televizi. Případný růst platů ve veřejném sektoru, který ale ještě bude projednávat vláda, by podle Rusnoka příští rok zvýšil ve srovnání s letoškem výdaje ze státního rozpočtu na školství.

Premiér Jiří Rusnok Foto: Jan Handrejch, Právo
Rusnok chce zvýšit mzdy státních zaměstnanců

"Pokud se to povede, a já bych rád, tak půjde do školství o něco víc než letos," řekl Rusnok k plánu mírně zvýšit mzdy státních zaměstnanců. Tarifní tabulky mění vláda svým nařízením, nepotřebuje tak k jejich úpravě souhlas Parlamentu.

Školství letos hospodaří s celkovou částkou 140 miliard korun, v roce 2014 by to podle prvního návrhu státního rozpočtu mělo být zhruba 135 miliard Kč.

Ministerstvo školství ale v pondělí upozornilo, že čísla obsahují předpokládané dotace z Evropské unie, které příští rok klesnou. Výdaje v rozpočtové kapitole ministerstva školství na rok 2014 se tak podle úřadu ve skutečnosti nesníží.

Z letošního rozpočtu stát plánuje vydat na platy a další odměny za práci všech svých zaměstnanců o 324 miliónů korun méně než loni. Výdaje by tak měly klesnout proti loňsku na 128,2 miliardy korun.

Průměrný hrubý plat všech zaměstnanců placených ze státního rozpočtu by se měl zvýšit o 24 korun na 23 857 korun, předpokládá letošní rozpočet.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků