Hlavní obsah
Regulační stanice plynu v Poltavské oblasti na Ukrajině Foto: Gleb Garanich, Reuters

Rusko se dohodlo s EU na podmínkách dodávek plynu na Ukrajinu

Rusko se dohodlo s Evropskou unií na podmínkách zimních dodávek plynu na Ukrajinu, oznámil ruský ministr energetiky Alexandr Novak po jednání s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Novak zároveň potvrdil, že Rusko je připraveno poskytnout Ukrajině podobnou slevu jako sousedním zemím, například Polsku.

Regulační stanice plynu v Poltavské oblasti na Ukrajině Foto: Gleb Garanich, Reuters
Rusko se dohodlo s EU na podmínkách dodávek plynu na Ukrajinu

Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller ale upozornil, že výše slevy zatím nebyla stanovena. Dodal, že Evropská unie by mohla Ukrajině na nákup plynu poskytnout 500 miliónů dolarů (12 miliard korun).

Šéf ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev předpokládá, že Ukrajina podepíše novou dohodu o dodávkách zemního plynu z Ruska ještě tento měsíc.

Gazprom začátkem července přestal dodávat Ukrajině plyn, protože si ho Kyjev nepředplatil. Ukrajina měla v pondělí v zásobnících 14,7 miliardy krychlových metrů plynu. Do poloviny října chce tyto zásoby zvýšit na 18 až 19 miliard krychlových metrů, aby byla dostatečně připravena na zimu.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která vypršela letos v březnu.

Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly na zajištění dodávek plynu na Ukrajinu do konce června, dohodu o dodávkách pro třetí čtvrtletí se ale kvůli neshodám ohledně ceny plynu sjednat nepodařilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků