Hlavní obsah
Ilustrační foto. Vagóny se zkapalněným ropným plynem (LPG) Foto: Profimedia.cz

Rusko pozastavilo vývoz LPG na Ukrajinu

Rusko počátkem tohoto měsíce pozastavilo vývoz zkapalněného ropného plynu (LPG) na Ukrajinu a na hranicích se vrší vagóny s touto surovinou. Agentuře Reuters to ve středu řekli obchodníci na trhu ropných produktů. Moskva se podle nich obává, že by Ukrajinci mohli LPG použít k vojenským účelům.

Ilustrační foto. Vagóny se zkapalněným ropným plynem (LPG) Foto: Profimedia.cz
Rusko pozastavilo vývoz LPG na Ukrajinu

Ruští celníci zastavili převozy LPG přes rusko-ukrajinské hranice v reakci na příkaz ruských státních drah. Ty uvedly, že majitelé nákladů LPG musí mít od úřadu pro regulaci vývozu k dodávce na Ukrajinu zvláštní povolení.

"LPG se dostal na seznam zboží dvojího užití," řekl Reuters jeden z obchodníků s odkazem na označení zboží, které se dá využít k civilním i vojenským účelům. Ukrajina bojuje na východě země se separatisty podporovanými Ruskem.

LPG, běžně označovaný jako propan-butan, je obvykle levnější než jiné druhy paliv a pohonných hmot. Používá se v automobilech, k vytápění nebo k výrobě elektrické energie.

Ukrajina je druhým největším ruským trhem LPG po Polsku. Loni tam Rusko vyvezlo 800 tisíc tun této látky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků