Hlavní obsah
Směnárna v historickém centru Moskvy Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Ruská ekonomika příští rok klesne, připustila Moskva

Ruská ekonomika příští rok zřejmě klesne o 0,8 procenta. Připustil to v úterý náměstek ruského ministra hospodářství Alexej Veděv. Vláda dosud čekala v roce 2015 růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,2 procenta.

Směnárna v historickém centru Moskvy Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Ruská ekonomika příští rok klesne, připustila Moskva

Ministerstvo podle Veděva snížilo odhad průměrné ceny ropy pro příští rok o 20 dolarů na 80 dolarů za barel. Výnosy z vývozu ropy a plynu jsou klíčovými příjmy ruského rozpočtu, ceny ropy ale letos klesly o zhruba 40 procent. [celá zpráva]

Kurz rublu zůstane podle ministerstva i příští rok slabý. Ruská měna letos ztratila už téměř 40 procent. Ministerstvo odhaduje, že odliv kapitálu se v roce 2015 zpomalí na 90 miliard dolarů (dva bilióny korun) z letošních odhadované úrovně 125 miliard dolarů.

Ruská ekonomika je pod tlakem sankcí, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ukrajinské krizi. Podkopává ji také propad cen ropy, pokles zahraničních investic a slabá domácí poptávka, kterou ještě sráží propad rublu. [celá zpráva]

Ruská vláda letos očekává zvolnění letošního celoročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta. V příštím roce Moskva původně plánovala růst o dvě procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků