Hlavní obsah
Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo

Roční kupón pražské MHD by mohl zlevnit na jaře

Zlevněný roční kupón v pražské MHD by mohl začít platit v prvním čtvrtletí roku 2015. Rada hlavního města by měla záměr schválit ještě do konce letošního roku. V úterý to řekl budoucí náměstek primátora pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo
Roční kupón pražské MHD by mohl zlevnit na jaře

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) plánuje zlevnit roční kupón o 1100 korun na 3 650 korun. Sleva by měla v pilotní fázi fungovat dva roky.

"Koaliční návrh na zlevnění jízdného bych rád přinesl na jednání rady co nejdříve, bude to jeden z prvních bodů. Ropid (organizace plánující pražskou MHD, pozn. red.) pak potřebuje na zavedení této změny zhruba tři měsíce," řekl Dolínek.

Zlevněné jízdné by tak mohlo začít fungovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Kdy přesně o slevě rada rozhodne, zatím není jasné. "Opakuji, bude to jeden z prvních bodů jednání," řekl Dolínek.

Cílem je ulehčit automobilové dopravě

Zástupci koalice se zlevněním inspirovali ve Vídni, kde vedení města k tomuto kroku přistoupilo v roce 2012 - tehdy snížilo roční cenu kupónu ze 449 euro na 365 euro. Ve Vídni prý sleva přilákala do MHD o 100 tisíc cestujících více, když do té doby jich jezdilo s ročním kuponem asi 400 tisíc. Podle Dolínka by příliv cestujících MHD tak na některých místech ulevil přetížené automobilové dopravě v Praze.

Pokud by Praha ke zlevnění přistoupila, avšak nepřilákala více cestujících, klesly by ročně příjmy DPP, potažmo Prahy, o asi 200 miliónů korun. DPP ročně na předplatních kuponech získá přibližně 800 miliónů. V první fázi chce koalice slevu zavést na dva roky. "Poté vyhodnotíme, zda opravdu přilákala více cestujících a zhodnotíme ekonomický dopad," řekl Dolínek.

Pražský DPP přepraví denně asi 3,3 miliónu cestujících. V roce 2013 si roční kupón zakoupilo 168 432 cestujících, měsíční 2,27 miliónu cestujících a čtvrtletní jízdné si pořídilo 606 646 pasažérů. Celkově činily tržby z jízdného v rámci pražské integrované dopravy za rok 2013 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy tvoří všechny druhy předplatných kupónů dohromady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků