Hlavní obsah

Roboti všech tvarů a velikostí se předvádějí v Tokiu

Nejen efektivní průmysloví roboti, ale i efektní transformeři jsou od středy k vidění na mezinárodní výstavě v Tokiu. Nejvíce pozornosti ovšem strhávají jiní, jako je Ommni Zero 1000, který předvede chůzi a pak se složí do podoby auta a rozjede se - jako ve filmu.

Roboti všech tvarů a velikostí se předvádějí v Tokiu

Transformer Omni Zero 1000 se umí proměnit do různých tvarů a i během kráčejícího modu může  odklopit hlavu, aby se na něj mohl posadit člověk - většinou zatím jen jeho stvořitel Takeši Maeda.

Pingpong hrající robot Topio zvládá hru proti lidským protihráčům.

Foto: Reuters

Další exponát, který přitáhl pozornost médií, je robotická paže vyvinutá firmou Toyota, kterou je možné kontrolovat pohybem zápěstí. Senzory sledují pohyby lidské ruky a imitují pohyby na základě vyhodnocení naznačeného pohybu a uložené databáze pohybů. 

Cílem je vyvinout umělou ruku, která by se dostala na místa pro člověka nedostupná, ale stále by byla schopná fungovat v plném rozsahu, jako ruka lidská. Prototyp zatím zvládá dokonale jen manipulaci s míčkem, ale podle jeho tvůrců je vše jen otázka času a postupného rozšiřování databáze pohybů.

Motoman umí upéct stejnojmenné tradiční japonské placky.

Foto: Reuters

Výstava robotů se koná v Japonsku každoročně již od roku 1973 a účastní se jí téměř 200 společností z celého světa. Japonsko odhaduje, že trh s roboty vzroste během příštích deseti let na 10 miliard dolarů .

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků