Hlavní obsah
Bolloré v čele firmy nevydržel ani rok Foto: Denis Balibouse, Reuters

Renault odvolal ředitele, ten mluví o puči

Vedení francouzské automobilky Renault se rozhodlo s okamžitou platností uvolnit šestapadesátiletého Thierryho Bollorého z funkce výkonného ředitele podniku. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě. Bolloré ve funkci vystřídal Carlose Ghosna, který byl koncem loňského roku zatčen a obviněn z finančních podvodů.

Bolloré v čele firmy nevydržel ani rok Foto: Denis Balibouse, Reuters
Renault odvolal ředitele, ten mluví o puči

Automobilka prozatímní výkonnou ředitelkou jmenovala svou finanční ředitelku dvaapadesátiletou Clotildu Delbosovou, která bude funkci zastávat, dokud firma nenalezne trvalou náhradu za Bollorého. Ten byl podle agentury Reuters dlouhou dobu Ghosnovou pravou rukou. Do funkce nastoupil v lednu, nevydržel tak ani rok.

Bolloré už ve čtvrtečním rozhovoru s francouzským listem Les Echos označil své možné odvolání za „puč”. Investoři nicméně změnu ve vedení automobilky přivítali, akcie Renaultu si po pátečním oznámení připisovaly 3,5 procenta.

Renault se podobně jako jeho japonský partner Nissan stále potýká s důsledky Ghosnovy aféry. Nissan tento týden jmenoval svým novým výkonným ředitelem dosavadního šéfa čínské divize Makota Učidu. Ten v čele podniku vystřídal Hirota Saikawu, který minulý měsíc odstoupil, když vyšly najevo nesrovnalosti v jeho příjmech.

Saikawa minulý měsíc přiznal, že byl v rámci systému vytvořeného Ghosnem přeplácen. Popřel ale, že to nařídil nebo že o tom věděl. Zároveň slíbil, že veškeré neoprávněně vyplacené peníze a bonusy vrátí.

Ghosn teď čeká na zahájení soudního procesu, jakékoli pochybení však popírá. Ghosn byl architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po loňském zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků