Hlavní obsah

Regulované nájemné poroste, rozhodli opět poslanci

Regulované nájemné se bude od ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 14,2 procenta ročně. Poslanci schválili senátní verzi zákona. Regulované nájemné se nyní vztahuje na 750 000 bytů, což je zhruba pětina bytového fondu. Zákon musí ještě podepsat prezident.

Regulované nájemné poroste, rozhodli opět poslanci

Pro předlohu v senátní verzi hlasovalo 91 ze 175 přítomných poslanců, proti jich bylo 79. Přijetí zákona stejně jako při předchozím schvalování ve Sněmovně prosadili poslanci vládní koalice. Proti hlasovala jen poslankyně US-DEU Taťána Fischerová. Ta původně hrozila tím, že raději složí mandát, než aby hlasovala pro předlohu.

Nájemné bude růst v průměru o 14,2 procenta ročně po dobu čtyř let. Vlastníci domů tak mohou nájmy začít zvyšovat od ledna 2007. Od roku 2011 by měla výši činží určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. [celá zpráva]

Příslušnou předlohu schválila Sněmovna i s doporučením Senátu, který odmítl umožnit od roku 2011 regulovat nájemné i v bytech, kde už nyní činže regulovány nejsou.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek připomněl, že podoba zákona je výsledkem kompromisu koaličních stran. "Jsem bytostně přesvědčen, že deregulace nájmu je velmi potřebná a není možné ji už nadále odkládat," uvedl již dříve.

Martínek odmítl námitky některých vlastníků domů i senátorů, že by byl návrh zákona protiústavní. Podle senátorky Jitky Seitlové (za hnutí Nezávislí) jde zákon proti ochraně vlastnického práva. Majitelé domů, kteří vlastní přibližně 300 000 bytů s regulovaným nájemným, protiústavnost zákona vidí v tom, že jim s výjimkou Prahy růst činží neumožní pokrýt náklady na běžné opravy a údržbu.

Nájmy se podle zákona mají zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu, v případě čtvrté kategorie do 4,5 procenta. Byty se podle kategorií již nerozdělují, kvůli nájemním smlouvám se s těmito termíny ale stále počítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků