Hlavní obsah
Registr vozidel Foto: Petr Kozelka, Právo

Registr vozidel má bez soutěže spravovat ICZ další rok a půl

Provoz centrálního registru vozidel bude nejspíš nadále spravovat současný provozovatel, společnost ICZ. Ministerstvo dopravy se s firmou chystá bez výběrového řízení uzavřít smlouvu na dalších 18 měsíců poté, co soutěž na nového provozovatele zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z ministerského materiálu pro pondělní jednání vlády.

Registr vozidel Foto: Petr Kozelka, Právo
Registr vozidel má bez soutěže spravovat ICZ další rok a půl

Hodnotu zakázky odhadlo ministerstvo na téměř 45 miliónů korun. Prodloužení provozu musí ministerstvo vyřešit do 28. září, kdy současný kontrakt s ICZ vyprší.

Odhadovaných 45 miliónů za rok a půl představuje proti dnešku částečnou úsporu. Jen za rok 2014 ministerstvo za provoz systému utratilo přes 43 miliónů korun, uvedl mluvčí úřadu Tomáš Neřold. Jde ale na druhou stranu o výrazně vyšší sumu, než kolik ve zrušené soutěži navrhovala společnost O2. Ta požadovala zhruba 40 miliónů korun za celé tříleté období.

ÚOHS zdůvodnil zrušení soutěže tím, že ministerstvo v tendru použilo při prokazování kvalifikace pracovníků příliš obecný pojem "vzdělání technického směru", který musely firmy splnit. Zdůvodnění vyvolalo roztržku mezi ministrem dopravy Danem Ťokem a šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. [celá zpráva]

Ministr se odvolá

Podle Ťoka je kvalifikační požadavek na vzdělání technického směru obecně používaný, obsahuje jej devět z deseti výběrových řízení a tato formulace se vyskytuje i v řadě platných zákonů. Zároveň poukázal na to, že antimonopolní úřad ministerstvu dopravy v posledních měsících několikrát vstoupil do výběrových řízení a zvýhodnil tím vyšší cenové nabídky.

ÚOHS se proti výtce šéfa dopravního resortu hájil rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten v září loňského roku určil, že uvedený pojem je pro oblast veřejných zakázek příliš obecný a připouští různé výklady, uvedl v tiskovém prohlášení úřad.

Minulý přechod nebyl hladký

V současnosti běží lhůta pro podání opravného prostředku, kterým je rozklad proti rozhodnutí k předsedovi ÚOHS. Ministr Ťok už dříve uvedl, že rozklad podá a pokud by u předsedy Rafaje se rozkladem neuspěl, je ochoten se obrátit na soud.

Centrální registr vozidel vyřizuje žádosti spojené s přihlašováním a odhlašováním automobilů. Dosavadní provozovatel ICZ nahradil dřívějšího provozovatele, firmu ATS Telcom. Ta systém spravovala od léta 2012, kdy registr přešel pod ministerstvo dopravy. Komplikovaný přechod z jednoho úřadu na druhý způsobil dlouhé fronty žadatelů o změny v registru na přepážkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků