Hlavní obsah
Protest Řeků před parlamentem v Aténách Foto: Yorgos Karahalis, Reuters

Řecký stát propustí další tisíce lidí, zemi ochromila stávka

Řecko ve čtvrtek ochromila už čtvrtá generální stávka v tomto roce. Lidé protestují proti propouštění zaměstnanců státních a polostátních podniků. Nejezdí vlaky, nemocnice omezily provoz na minimum, informovala agentura Reuters.

Protest Řeků před parlamentem v Aténách Foto: Yorgos Karahalis, Reuters
Řecký stát propustí další tisíce lidí, zemi ochromila stávka

Lidé po vládě, která razantně škrtá ve výdajích, chtějí, aby lidem pomohla s hledáním práce. Řeky trápí téměř 27procentní nezaměstnanost.

Protesty se soustředí na hlavní město Atény, kde mají poslanci ve středu hlasovat o nových úsporných opatřeních. Stávka svolaná odbory má vyvrcholit demonstrací před sídlem parlamentu.

V metropoli od rána nejezdí autobusy a trolejbusy. V provozu zůstávají alespoň metro a tramvaje. Městské vlaky jezdí jen v centru metropole. Přes poledne se ke stávce připojí i dispečeři v letecké dopravě.

Řecko se před třemi lety ocitlo v bankrotu. Atény získaly opakovaně půjčku od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pod podmínkou, že omezí výdaje a bude privatizovat. Nová úsporná opatření mají uspokojit věřitele před poskytnutím dalšího balíku peněz ve výši 6,8 miliardy eur. Řecká vláda se nyní chystá do září uvolnit z pozic 12 500 zaměstnanců státních či polostátních podniků s tím, že mají osm měsíců na to, aby si našli novou práci. Do konce roku by pak měl program zahrnovat 25 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků