Hlavní obsah
Řecký premiér Antonis Samaras Foto: Yorgos Karahalis , Reuters

Řecký parlament čeká klíčové hlasování o záchranném úvěru

Řecký parlament čeká v nadcházejících dnech klíčové hlasování, jehož výsledek ovlivní, zda věřitelé zemi poskytnou další část z dohodnutého záchranného úvěru. Jde o 31,5 miliardy eur (téměř 795 miliard Kč), bez nichž se Atény neobejdou. Pokud by tyto peníze Řecko nedostalo, hrozba odchodu z eurozóny by začala nabývat konkrétních obrysů, stejně jako státní bankrot.

Řecký premiér Antonis Samaras Foto: Yorgos Karahalis , Reuters
Řecký parlament čeká klíčové hlasování o záchranném úvěru

Hned v pondělí vláda parlamentu předloží ke schválení soubor opatření, který zahrnuje například zvyšování daní, reformy na trhu práce a další výdajové škrty. Díky tomu by Řecko mělo ušetřit až 13,5 miliardy eur (asi 340,7 miliardy Kč). Pokud má ale země slíbenou finanční pomoc dostat, musí parlament schválit i návrh rozpočtu na příští rok.

"Jakmile budou nová opatření schválena a my dostaneme klíčovou část pomoci, budou mít víc peněz firmy i domácnosti. Zmizí nejistota, změní se nálada a ztratí se obavy z návratu drachmy," řekl na sjezdu své politické strany Nová demokracie (ND) premiér Antonis Samaras. "To všechno (řeči o odchodu Řecka z eurozóny) pak nenávratně zmizí," dodal.

S podporou nového balíku úspor má ale problém nejmenší koaliční partner, kterým je Demokratická levice (DIMAR). Straně vadí, že návrh dalších úspor je vázán na snížení platů i odstupného a naopak ruší automatické zvyšování platů.

Pozorovatelé nicméně očekávají, že premiér soubor nových úsporných opatření těsnou většinou hlasů parlamentem protlačí. Vedle lidí z jeho domovské strany by mu k tomu měli pomoci také členové Panhelénského socialistického hnutí (PASOK). Toto seskupení je třetí politickou silou v současné vládní koalici.

Hlasování o novém programu úspor se očekává ve středu. Další na řadě je rozpočet, o němž se bude hlasovat patrně 11. listopadu. To znamená pouhý den před zasedáním takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny. Ti už avizovali, že pomoc Řecku jsou připraveni poskytnout, jestliže Atény schválí požadované úspory.

Samaras řekl, že snižování platů a důchodů, které je součástí předkládaného souboru nových úsporných opatření, bude poslední. Toto téma je zvlášť citlivé, protože většina Řeků je po pěti letech hospodářského marasmu vyčerpaná. Hluboká recese už stačila zdevastovat střední třídu a tvrdě zasáhla životní úroveň všech obyvatel.

"Kvůli snižování platů, důchodů, vládních výdajů a kvůli recesi a nezaměstnanosti jsme za poslední dva roky jako země ztratili 35 procent životní úrovně," připustil premiér. "Kdybychom odešli z eurozóny, ztratili bychom dvakrát tolik," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků