Hlavní obsah
Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Řecko prodá Šmejcově skupině podíl na sázkovém monopolu OPAP

Řecko ve středu uzavřelo dohodu o prodeji třetinového podílu v sázkovém monopolu OPAP s česko-řeckou investiční skupinou Emma Delta, jejímž členem je investor Jiří Šmejc. Oznámil to řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Emma Delta koupí 33 procent akcií OPAP za 652 miliónů eur (16,76 miliardy Kč), sdělili řečtí činitelé agentuře Reuters.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Řecko prodá Šmejcově skupině podíl na sázkovém monopolu OPAP

"První velká privatizace v naší zemi byla úspěšně dokončena," prohlásil ministr bez dalších podrobností. Prodej rozhodujícího podílu v OPAP je v Řecku první velkou privatizací v rámci dohody o finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Tu musí země plnit, aby dostávala od věřitelů peníze a nemusela vyhlásit bankrot.

Emma Delta za třetinový podíl původně nabízela 622 miliónů eur. Ve středu se podle řeckých činitelů dohodla na zvýšení o 30 miliónů eur, jak Atény žádaly. Emma Delta zůstala jediným zájemcem o 33 procent akcií a práva na řízení nejziskovější řecké firmy.

Podle dohody si Řecko ponechá dividendy OPAP v sumě 60 miliónů eur. Jeho celkový příjem z transakce tak dosáhne 712 miliónů eur, sdělili činitelé.

Klíčový test

Letos chtějí Atény získat z privatizace 2,6 miliardy eur. Prodej společnosti OPAP byl klíčovým testem tohoto plánu.

Skupinu Emma Delta vede Šmejc spolu s řeckým rejdařem Jorgosem Melisanidisem. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Šmejc tento týden Hospodářským novinám řekl, že chce investovat do odvětví orientovaných na koncové spotřebitele a geograficky se chce zaměřovat na východní Evropu a jihovýchodní Asii. Svou investiční společnost Emma Capital buduje tak, aby byla schopna řídit tři velké investice. Emma Capital je podle něj na investice schopna shromáždit stovky miliónů eur.

Šmejc v roce 1992 začal podnikat a v roce 1993 se stal jednatelem a ředitelem firmy PUPP Consulting. V roce 1995 zastával pozici obchodního ředitele společnosti Middle Europe Finance, která obchodovala s cennými papíry se zaměřením na akvizice. Do konce roku 2004 byl 34procentním vlastníkem skupiny TV Nova. V roce 2004 začal působit ve skupině PPF a v roce 2005 se stal jejím akcionářem. Letos prodal pětiprocentní podíl v PPF a získal 13,37 procenta ve společnosti Home Credit, nejcennějšího aktiva PPF.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků