Hlavní obsah
V centru Atén se s policií střetli během protestů studenti. Foto: John Kolesidis, Reuters

Řecko paralyzovala stávka, studenti se střetli s policií

Řecko v úterý ochromila čtyřiadvacetihodinová stávka. V zemi muselo být zrušeno více než sto domácích, ale i zahraničních letů. S problémy se potýkala i zdravotnická zařízení. V ulicích se střetli demonstrující s policií.

V centru Atén se s policií střetli během protestů studenti. Foto: John Kolesidis, Reuters
Řecko paralyzovala stávka, studenti se střetli s policií

Policisté museli skupinu studentů házející kamení rozehnat slzným plynem. Větší škody ani zranění nebyla hlášena.

Stávku svolaly dvě odborové organizace, které dohromady čítají zhruba dva a půl miliónu lidí. Protestují proti důchodové reformě a chystaným hospodářským změnám. Lidem se rovněž nelíbí záměr privatizovat aerolinky Olympic Airlines.

„Vláda musí změnit své plány. Jestli s tím budou pokračovat, vytrváme s protesty a připravíme více stávek,“ prohlásil Stathis Anestis, mluvčí jedné z odborových organizací GSEE.

foto: ČTK/AP
Řecký premiér Kostas Karamanlis, jehož křehká většina v parlamentu je ohrožena skandály, slíbil opatření chránící spotřebitele před růstem cen a přislíbil vyplatit náhrady zaměstnancům privatizovaných společností.

Odbory tvrdí, že očekávané rozsáhlé propouštění a vládní reformy sahající na mzdové a sociální jistoty Řeků zavedou národ do bídy. Podle vládních údajů žije každý pátý Řek pod hranicí chudoby, která je v této zemi stanovena na 5000 eur ročně (125 000 Kč), jak uvedla ČTK.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků