Hlavní obsah
Demonstrace před řeckým parlamentem Foto: John Kolesidis, Reuters

Řecko na prvního máje ochromila stávka

Řecko ve středu v rámci prvomájových oslav ochromila stávka v hromadné dopravě, která se protáhne na celý den u lodních spojů a na železnicích. Odbory svolaly do Atén demonstrace. Chtějí, aby vláda zamezila narůstající nezaměstnanosti.

Demonstrace před řeckým parlamentem Foto: John Kolesidis, Reuters
Řecko na prvního máje ochromila stávka

V Aténách ráno stála hromadná doprava, v průběhu dne se má rozjet, ale ta povrchová zase večer jezdit přestane, pojede jen metro.

Odboráři protestují proti dalším vládním škrtům, v jejichž důsledku lidé přicházejí o práci. Řecká nezaměstnanost je podle Eurostatu stále největší v eurozóně, byť v tomto ukazateli se významně Řekům přiblížili Španělé. Bez práce je podle posledních ukazatelů 27,2 procenta Řeků, z toho téměř 60 procent mladých do 25 let.

Nezaměstnanost v zemích EU

Foto: ČTK

Řecký parlament před třemi dny schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné s bezprecedentním propouštěním tisíců státních zaměstnanců. Přijetí balíku bylo nutné k tomu, aby Atény dostaly další část mezinárodního záchranného úvěru v objemu 8,8 miliardy eur (asi 226 miliard Kč).

Atény od poloviny roku 2010 obdržely ze záchranných úvěrů od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie už asi 200 miliard eur (asi 5,1 biliónu Kč). Do konce roku 2014 mají ještě dostat dalších zhruba 40 miliard eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků