Hlavní obsah
Budova řeckého parlamentu v Aténách Foto: Yorgos Karahalis, Reuters

Řecko dokončilo první velkou privatizaci, podíl v loterii má finančník Šmejc

Řecku se podařilo úspěšně uzavřít první velkou privatizaci v rámci záchranného programu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Česko-řecká investiční skupina Emma Delta, v níž působí investor Jiří Šmejc, totiž dokončila převzetí kontrolního podílu v řeckém sázkovém monopolu OPAP. Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva OPAP se stal český bankéř Kamil Ziegler.

Budova řeckého parlamentu v Aténách Foto: Yorgos Karahalis, Reuters
Řecko dokončilo první velkou privatizaci, podíl v loterii má finančník Šmejc

Emma Delta oznámila, že všichni členové představenstva OPAP rezignovali na své funkce a nahradili je noví členové. Ziegler v minulosti stál v čele Konsolidační banky či Raiffeisenbank. Zastával také různé pozice ve skupině PPF a od konce roku 2011 až do počátku letošního roku byl generálním ředitelem české loterijní a sázkové společnosti Sazka.

Emma Delta zaplatila za 33procentní podíl v OPAP 622 miliónů eur (zhruba 15,9 miliardy korun). V příštích deseti letech pak bude ročně splácet další tři milióny eur ročně. Celková cena tak činí 652 miliónů eur.

Prodej státního majetku je důležitou podmínkou záchranného programu. V letošním roce plánuje řecká vláda získat z privatizace 1,6 miliardy eur.

„Tato transakce znamená dokončení největší privatizace od zahájení privatizačního programu,“ oznámila řecká privatizační agentura HRADF.

Řešily se sporné body

Řecko se dohodlo se skupinou Emma Delta již letos v květnu. Trvalo však několik měsíců, než se podařilo vyřešit některé sporné body dohody. Prodej se zadrhl zvláště kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě a její akcie se obchodují na burze. OPAP má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT).

Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group, český fond KKCG, italská Lottomatica a slovenská firma J&T Finance.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků