Hlavní obsah
Příznivci strany SYRIZA na předvolebním mítinku v centru Atén Foto: Yannis Behrakis, Reuters

Řecká nezaměstnanost se vrátí na úroveň před krizí za 20 let, varují odbory

Míra nezaměstnanosti v Řecku sestoupí na úroveň z doby před příchodem hospodářské krize nejdříve za 20 let. Předpověděl to ve čtvrtek tamní odborový svaz zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE. Situaci na trhu práce označil za dramatickou a upozornil, že téměř tři čtvrtiny nezaměstnaných jsou bez práce déle než rok, uvedla agentura AP.

Příznivci strany SYRIZA na předvolebním mítinku v centru Atén Foto: Yannis Behrakis, Reuters
Řecká nezaměstnanost se vrátí na úroveň před krizí za 20 let, varují odbory

Před příchodem krize se míra nezaměstnanosti v Řecku pohybovala v blízkosti sedmi procent. Řecký statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že v loňském čtvrtém čtvrtletí míra nezaměstnanosti stoupla na 24,4 procenta z 24 procent v předchozích třech měsících.

Svého maxima dosáhla míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí 2014, kdy se vyšplhala na 27,8 procenta. Řecko má nejvyšší nezaměstnanost v EU před Španělskem, kde klesla ke 20 procentům.

Řecká ekonomika se v roce 2014 po šesti letech vymanila z recese a stoupla o 0,6 procenta. Hospodářské oživení ale podkopaly nové politické otřesy, předčasné volby a protahovaná jednání nové vlády s mezinárodními věřiteli. V loňském roce tak hrubý domácí produkt (HDP) Řecka opět klesl, a to o 0,2 procenta.

Ekonomiku loni nepříznivě ovlivnilo několik faktorů, mimo jiné několikatýdenní uzavření bank a zavedení opatření, která omezují pohyb kapitálu. Řecko se také dál potýká s negativními dopady úsporné rozpočtové politiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků