Hlavní obsah

Realitky: starší byty v Praze letos zlevní až o pětinu

Po květnovém vstupu do Evropské unie klesnou ceny starších bytů, předpokládají realitní makléři. Podle některých odhadů by cena staršího panelového bytu v Praze mohla klesnout až o 20 procent. Ceny nových bytů by se měnit neměly, vyplývá z ankety mezi realitními kancelářemi.

Realitky: starší byty v Praze letos zlevní až o pětinu

"Letošní rok bude ve znamení deseti až 20 procentního poklesu cen starších bytů ve srovnání s loňským rokem," domnívá se šéf realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer. Podle něj zájem o tyto byty ochladne, a to zejména v panelové zástavbě. Také o byty, které jsou "na špatné adrese", bude zájem menší. "Poptávka po nových bytech se ovšem celkově nijak zvlášť nezmění," dodal.

Ceny nových bytů by se prý neměly měnit. "Pokud nezasáhnou vnější ekonomické vlivy, jako růst cen stavebních prací nebo pohonných hmot, ceny by neměly růst," řekl majitel realitní kanceláře RK Centa Richard Vosmík. Podle něj bude trh bydlení letos spíše vyčkávat a ceny budou stabilní. Poklesnou však prý ceny starších bytů.

Cena pražského panelového bytu 3+1 se nyní podle realitních kanceláří pohybuje kolem 1,6 až 1,7 miliónu korun. Proti jaru 2003 to je pokles zhruba o 200 000 až 400 000 korun. "Panelové byty klesají a ještě klesnou asi o deset, možná 15 procent, pak se zastaví," řekl jednatel Akropolis reality Daniel Krejča.

Kvalitní bydlení nezlevní

U cihlových bytů v okolí centra by se ceny podle Krejči letos měnit neměly. "Naopak ceny atraktivních bytů na zajímavém místě spíše porostou," dodal Krejča.

Poptávka po pozemcích a rodinných domcích zhruba do 40 kilometrů od Prahy se podle Wimmera letos zvýší. Lidé prý totiž budou mít o bydlení v klidných lokalitách větší zájem. Ceny starších rodinných domů se podle něj v posledních měsících zásadně nezvýšily, ceny novostaveb stouply meziročně o deset procent. Podle Vosmíka se však tento trh výrazně měnit nebude. "Trh je dlouhodobě vyrovnaný, ceny by měly zůstat zhruba stejné," podotkl.

Ceny pozemků do deseti kilometrů za Prahou se podle Wimmera zvýšily na současných 1600 korun za metr čtvereční včetně daně z přidané hodnoty ze 1400 korun, za které se pozemky prodávaly loni v létě. "Do letošního léta by se ceny měly zvýšit maximálně o deset procent," domnívá se Wimmer.

Po vstupu do EU poroste zřejmě poptávka zejména po nemovitostech s kancelářskými a obchodními prostory a pozemcích na skladové areály a logistické parky. Podle Wimmera o ně budou mít zájem zejména nově příchozí společnosti, přilákané příležitostí plynoucí ze vstupu do unie. Perspektivní by měly být také byty v nově se rozvíjejících městských centrech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků