Hlavní obsah

První blok Temelínu pojede na ruské palivo, americké po deseti letech končí

Jaderná elektrárna Temelín, kterou vlastní skupina ČEZ, dokončila v prvním bloku výměnu amerického paliva za ruské. V noci na čtvrtek generátor opět začal vyrábět elektřinu. Ruská společnost TVEL po deseti letech nahradila amerického dodavatele. Uvedl to mluvčí elektrárny Marek Sviták.

První blok Temelínu pojede na ruské palivo, americké po deseti letech končí

Po připojení prvního bloku k síti pokračují energetické testy v reaktoru. Plného výkonu dosáhne začátkem příštího týdne. První blok byl kvůli plánované výměně odpojen 16. července a jeho připojení k síti se nakonec o tři týdny prodloužilo.

"Důvodem byly dodatečně zařazené práce na motorech hlavních cirkulačních čerpadel. S jsme v původním harmonogramu nepočítali a do odstávky jsme je zařadili po provedených kontrolách," vysvětlil mluvčí s tím, že původní plány hovořily o připojení v polovině září, nicméně personál blok nastartoval až 8. října.

Staré palivové články energetici ve speciálním kontejneru uložili do nového skladu použitého paliva v areálu elektrárny. Na výměně paliva se v průběhu odstávky podílelo 600 zaměstnanců ČEZ a asi 1000 pracovníků z 50 dodavatelských firem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků