Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v loňském roce nejvíce elektřiny za svou historii. Foto: JETE Temelín

První blok Temelína opět vyrábí elektřinu

První temelínský blok je poté, co ho energetici v pátek odpojili kvůli pracím na opravě přenosových sítí, na 60 procentech výkonu. Druhý blok vyrábí naplno, odpojený nebyl. Oba bloky jaderné elektrárny by měly elektřinu v plném rozsahu začít vyrábět ještě v pondělí, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v loňském roce nejvíce elektřiny za svou historii. Foto: JETE Temelín
První blok Temelína opět vyrábí elektřinu

Temelín snížil 20. prosince výkon o polovinu kvůli požadavku společnosti ČEPS, která opravovala vedení velmi vysokého napětí. Státní ČEPS práce na vedení velmi vysokého napětí dokončil 22. prosince.

„První blok jsme odpojili a souběžně s pracemi ČEPS jsme ověřovali nastavení turbíny. Očekáváme, že dnes dosáhneme plného výkonu," řekl Sviták.

ČEPS opravoval nejzatíženější části přenosové soustavy mezi Dasným na Českobudějovicku a Slavěticemi na Třebíčsku. Fázové vodiče na vedení velmi vysokého napětí dlouhém 143 kilometrů poškodil úder blesku. Práce za 150 000 korun naplánovala ČEPS na víkend před Vánoci, kdy je spotřeba elektřiny o 30 procent nižší než jindy. Opravy neovlivnily spolehlivost provozu přenosové soustavy, uvedl člen představenstva ČEPS Stanislav Votruba.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 15,5 TWh elektřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků