Hlavní obsah
Foto: Archiv, Právo

První blok Temelína bude stát asi ještě týden

První blok jaderné elektrárny Temelín bude mimo provoz nejspíš ještě jeden týden. Blok byl odstaven o víkendu, když energetici zjistili zvýšenou vlhkost ve sběracím zařízení generátoru v nejaderné části elektrárny.

Foto: Archiv, Právo
První blok Temelína bude stát asi ještě týden

Rozebrání a vysušení sběrače mělo původně trvat dva až tři dny. Zařízení ale nakonec odvezou a zprovozní technici plzeňské Škody Power. Uvedl to mluvčí Temelína Milan Nebesář s tím, že druhý blok dodává energii bez omezení.

První blok Temelína je mimo provoz od konce ledna, a to kvůli výměně čtvrtiny paliva. Potíže nastaly s palivem od americké firmy Westinghouse. V reaktoru se totiž některé palivové soubory deformují více, než se původně předpokládalo.

Blok měl být uveden do provozu na konci března, pak ale při tlakové zkoušce uniklo asi 1000 litrů mírně radioaktivní vody a odstávka se prodloužila.

Kriticky se k dalšímu odkladu uvedení do prozovu vyjádřili rakouští odpůrci elektrárny. Tvrdí, že jde již o 102. poruchu v Temelíně, kterou se provozovatel neúspěšně pokusil zamlčet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků