Hlavní obsah
Průmyslová výroba Foto: Martin Havelka, Novinky

Průmysl po srpnovém poklesu v září stoupl o pět procent

Průmyslová výroba v Česku v září meziročně vzrostla o 4,9 procenta po srpnovém poklesu o 3,8 procenta. K růstu průmyslu přispěla zejména výroba automobilů, jejíž růst ale zpomaluje, oznámil ve středu Český statistický úřad.

Průmyslová výroba Foto: Martin Havelka, Novinky
Průmysl po srpnovém poklesu v září stoupl o pět procent

Výroba aut v září meziročně stoupla o 2,7 procenta. Dařilo se také výrobcům elektrických zařízení, naopak pokles zaznamenala výroba strojů a také počítačů.

Letošní září mělo o dva pracovní dny více než loňské, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,6 procenta.

„Domácí průmysl tak pomalu ztrácí dech, avšak zatím stále do určité míry odolává slabým číslům z Německa. Dalšímu zpomalení se však domácí průmysl v závěru letošního a na začátku příštího roku nevyhne,“ komentoval ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Průmyslové podniky v září zaměstnávaly o 1,6 procenta méně lidí než před rokem, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o sedm procent. Zde se podle ekonomů odráží efekt velmi nízké nezaměstnanosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků