Hlavní obsah
Průměrná měsíční hrubá mzda Foto: Novinky

Průměrná mzda v Česku na konci roku atakovala 39 tisíc

V posledním čtvrtletí roku 2020 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda meziročně nominálně o 6,5 procenta na 38 525 korun. Vyplynulo to z dat, jež v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Medián mezd činil 32 870 korun, přesně polovina zaměstnanců tedy bere více než 32 870, přesně polovina bere naopak méně.

Průměrná měsíční hrubá mzda Foto: Novinky
Průměrná mzda v Česku na konci roku atakovala 39 tisíc

Spotřebitelské ceny se v loňském roce zvýšily o 2,6 procenta. To znamená, že mzdy reálně vzrostly jen o 3,8 procenta.

U mužů medián dosáhl 35 129 korun, zatímco u žen šlo o 30 281 korun.

„Ženy jsou na jednu stranu vytlačovány z trhu práce, na stranu druhou jim v posledním čtvrtletí loňského roku rostly rychleji mzdy. Medián mezd u žen meziročně vzrostl o 6,5 procenta, u mužů pouze o 3,8 procenta,” uvedl Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

„Jedním z důvodů může být, že ženy často pracují ve školství či ve zdravotní a sociální péči, kde se zvýšily platové tarify. Zdravotníci pak navíc dostali na podzim i mimořádné, takzvané covidové odměny,“ dodal Holý.

Průměrná měsíční mzda za celý loňský rok činila 35 611 korun hrubého. Jde o 1500 korun více než o rok dříve. Procentuálně odpovídal nominální nárůst hodnotě 4,4 procenta. Po odečtení spotřebitelské inflace 3,2 procenta činil reálný růst mezd v loňském roce 1,2 procenta.

„Je skoro až s podivem, že si zaměstnanci připsali v průměru nějakou tu korunu na výplatní pásce i v roce, kdy jsme zaznamenali největší propad hospodářství v historii Česka,” uvedla ekonomka ze skupiny LOGeco Jana Mücková.

Mzdy proto podle ní pravděpodobně porostou i po zklidnění pandemie. „Na druhou stranu se začíná pozvolna zvyšovat nezaměstnanost. S větším počtem lidí bez práce pak dojde k utlumení tempa růstu platů. Při započtení inflace by mzdy letos měly růst jen velmi mírně,” dodala.

Anketa
Jak se vám v loňském roce změnila mzda?
Zvýšila
30.3 %
Snížila
21.9 %
Zůstala stejná
47.8 %
Celkem hlasovalo 18388 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků