Hlavní obsah
Demonstranti v Hongkongu Foto: Ammar Awad, Reuters

Protestující Hongkong se propadl do recese

Hongkong, kterým v posledních měsících zmítají protesty, se propadl do ekonomické recese. Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) města propadl o 3,2 procenta, uvedl server listu Financial Times. Propad předčil očekávání analytiků v anketě Bloombergu, kteří počítali s poklesem jen o 0,6 procenta.

Demonstranti v Hongkongu Foto: Ammar Awad, Reuters
Protestující Hongkong se propadl do recese

Již ve druhém čtvrtletí ekonomika Hongkongu klesla o 0,5 procenta. Země se tak v tuto chvíli propadla do recese poprvé od světové finanční krize, jež udeřila 2008.

Recese je definována jako dva čtvrtletní poklesy HDP za sebou.

Vláda území již v srpnu v souvislosti s hrozbou recese schválila podpůrný ekonomický balíček v rozsahu 2,44 miliardy dolarů (55,79 miliardy korun).

Největší politická krize od roku 1997

Poloautonomní čínský region Hongkong čelí největší politické krizi od předání země z britské do čínské správy v roce 1997.

Statisícové demonstrace propukly v červnu. Spouštěčem byl zákon, který by umožňoval vydávání podezřelých osob do pevninské Číny.

Vláda nakonec ustoupila, požadavky demonstrujících se však mezitím rozrostly. Nově žádají také svobodné volby bez zásahů Pekingu, propuštění zadržených demonstrantů a nezávislé vyšetřování policejní brutality při potlačování protestů.

Přetrvávající protesty vedly největší čínský internetový obchod Alibaba Group k odložení vstupu na hongkongskou burzu.

Hongkong je významné asijské finanční centrum a dlouhodobě se umisťuje na špici žebříčků ekonomické svobody.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Protesty v Hongkongu

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků