Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lukáš Silný, Novinky

Procento nejbohatších lidí vlastní více majetku než zbytek lidstva dohromady

Procento nejbohatších lidí světa začalo v roce 2015 vlastnit více majetku než zbylých 99 procent obyvatel planety. Uvedla to nevládní organizace Oxfam, která začátkem loňského roku předvídala, že se tak stane v roce 2016, tedy o rok později.

Ilustrační foto Foto: Lukáš Silný, Novinky
Procento nejbohatších lidí vlastní více majetku než zbytek lidstva dohromady

"Rozdíl mezi menšinou nejbohatších a zbytkem obyvatel se v posledních 12 měsících neobyčejně prohloubil," uvedla organizace. Ve zprávě krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala jeho účastníky, aby se postavili proti zvyšování této nerovnosti, především ukončením takzvaných daňových rájů.

"Nemůžeme dále nechat stamilióny lidí trpět hladem, zatímco zdroje, které by jim mohly pomoci, hromadí několik nejbohatších lidí," uvedla podle agentury AFP představitelka Oxfam pro otázky daňové spravedlnosti a nerovností Manon Aubryová.

Proti nespravedlnosti

Oxfam je mezinárodní charitativní organizace, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje více než deset národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě.

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 46. ročníku se zúčastní mnoho politických a dalších osobností, například premiér David Cameron či americký ministr zahraničí John Kerry. Očekávají se podle AP ale i herci jako Leonardo Di Caprio či Kevin Spacey.

Anketa
Je svět, ve kterém žijete, podle vás spravedlivý?
Ano
6.9 %
Ne
93.1 %
Celkem hlasovalo 2722 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků