Hlavní obsah
Prezident Světové banky Jim Yong Kim Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Prezident Světové banky Jim Yong Kim odstupuje z funkce

Prezident Světové banky Jim Yong Kim se rozhodl na přelomu ledna a února odstoupit z funkce, ve které strávil více než šest let. Oznámila to Světová banka. Nynější funkční období devětapadesátiletého Kima přitom mělo vypršet až v roce 2022. Důvod odchodu Světová banka neuvedla, konstatovala pouze, že Kim začne pracovat pro „nejmenovanou firmu”.

Prezident Světové banky Jim Yong Kim Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP
Prezident Světové banky Jim Yong Kim odstupuje z funkce

Prozatímní prezidentkou Světové banky se od 1. února stane její výkonná ředitelka Kristalina Georgievová.

Kim v čele Světové banky v roce 2012 nahradil Roberta Zoellicka. V roce 2017 pak tento Američan korejského původu nastoupil své druhé pětileté funkční období. "Bylo mi velkou ctí sloužit jako prezident této pozoruhodné instituce," uvedl Kim v tiskovém prohlášení banky.

Kim podle tiskového prohlášení bezprostředně po svém odchodu z funkce nastoupí do nejmenované firmy a soustředí se na zvyšování investic do infrastruktury v rozvíjejících se zemích.

Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků