Hlavní obsah
Bilance zahraničního obchodu. Foto: Martin Havelka, Novinky

Přebytek zahraničního obchodu vzrostl na 20 miliard, pomohl vývoz aut

Přebytek zahraničního obchodu Česka v listopadu meziročně stoupl o téměř devět miliard na 20,2 miliardy korun. Bilanci pomohl především vyšší vývoz automobilů, informoval ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

Bilance zahraničního obchodu. Foto: Martin Havelka, Novinky
Přebytek zahraničního obchodu vzrostl na 20 miliard, pomohl vývoz aut

Export v listopadu vzrostl meziročně o 9,7 procenta na 347,7 miliardy korun. Dovoz stoupl o 7,1 procenta na 327,5 miliardy. Nepříznivý vliv na celkovou bilanci mělo naopak prohloubení deficitu obchodu s minerálními palivy a chemickými látkami.

Podle ekonomky Komerční banky Moniky Junicke statistika zahraničního obchodu výrazným přebytkem příjemně překvapila. „Listopad tak byl spolu z dubnem jediný měsíc, kdy byl přebytek zahraničního obchodu vyšší než v roce 2017. Na dobrém výsledku se podílela především bilance obchodu s motorovými vozidly, která vzrostla téměř o 12 miliard korun,“ komentovala.

„V druhé polovině loňského roku totiž automobilky hlásily rekordní množství vyrobených vozů. Celkově exporty meziročně vzrostly o 9,7 procenta, přičemž vývozy motorových vozidel stouply o 16 procent,“ dodala Junicke.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ale odhaduje, že v dalších měsících budou výsledky zahraničního obchodu nepříznivě ovlivňovat slabší výsledky německého hospodářství. Do Německa míří třetina českého vývozu. „Z ekonomického pohledu se Česká republika chová jako 17. spolková země Německa,“ uvedl Křeček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků