Hlavní obsah
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (vlevo) s čínským ministrem zahraničí Wangem I Foto: Petr Hloušek, Právo

Praha by mohla být centrem čínského finančnictví, řekl Sobotka

Praha by se mohla stát centrem čínských finančních institucí pro Evropu. Po úterní schůzce s čínským ministrem zahraničí Wangem I to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (vlevo) s čínským ministrem zahraničí Wangem I Foto: Petr Hloušek, Právo
Praha by mohla být centrem čínského finančnictví, řekl Sobotka

Sobotka s Wangem jednali také o listopadové cestě předsedy české vlády do Číny, na kterou chce předseda vlády vzít početnou obchodní delegaci. Dodal, že Česká republika má zájem o další přímou leteckou linku do Číny. Wang se v úterý setkal i s prezidentem Milošem Zemanem.

Velká šance

„Je velká šance na to, aby se z Prahy stalo centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii," prohlásil Sobotka.

Do konce letošního roku by v Česku měla začít působit Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců.

Pozvání do Číny

Podle Sobotky je prostor pro spolupráci s Čínou také v dalších oblastech. Konkrétní dohody, které by se týkaly školství, zdravotnictví i obchodu, by se podle něj mohly podepsat během listopadové návštěvy Číny. Na ni v úterý Sobotka dostal oficiální pozvánku. „Posouvá nás to dál, chystám se vzít do Číny velkou obchodní delegaci," řekl o svých plánech premiér.

Během návštěvy se Sobotka setká v Pekingu s nejvyššími představiteli Číny. Zúčastní se také konference skupiny 16 1, kterou tvoří země střední a východní Evropy plus Čína. Příští rok na podzim by se měla tato konference konat v Česku. Do Prahy proto za rok přijede i čínský premiér Li Kche-čchiang. Pravděpodobně v první polovině roku navíc Česko na pozvání Zemana navštíví i čínský prezident Si Ťin-pching.

Sobotka uvedl, že v rámci jeho cesty do Číny se bude jednat také o otevření nové přímé letecké linky mezi Prahou a některým z velkých čínských měst. V září zahájila provoz letecká linka mezi Prahou a Pekingem. Kromě přímého leteckého spojení by vzájemné obchodní nebo turistické kontakty obou zemí mělo usnadnit i jednodušší získání víz. Sobotka řekl, že se podařilo sjednat rychlejší vyřízení procedury. „Byl sjednán systém a domluven partner, který umožňuje získávat vízum jednodušším způsobem," uvedl premiér.

Nová Hedvábná stezka

Zeman s Wangem podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka jednali o návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga. Tématem podle něj bylo i vybudování nové Hedvábné stezky, při které by se mohly uplatnit i české firmy, které staví železniční tratě.

„V rámci vzájemných vztahů existuje obrovský potenciál pro rozvoj obchodu, turistického ruchu, spolupráce v oblasti infrastruktury nebo nových technologií," řekl Ovčáček po jednání ČTK. Dodal, že ”pan prezident připomněl, že svému čínskému protějšku věnoval jabloň, ministr zahraničních věcí odvětil, že společně můžeme vysadit sady jabloní".

Vztahy s Čínou se prohlubují

V posledních měsících se vztahy mezi Čínou a Českem zintenzivňují, a to především díky Zemanovi. S prohlubováním kontaktů ale souhlasí i vláda. Čeští politici bývají často kritizováni za to, že ekonomické záležitosti upřednostňují před ochranou lidských práv. Za jejich porušování je Čína kritizována.

Zeman byl v Číně ve svém funkčním období již dvakrát, naposledy na začátku září, kdy se mimo jiné jako jediný západoevropský vysoký státník zúčastnil vojenské přehlídky na náměstí Tchien-an-men. Při jeho návštěvě byla také oznámena řada čínských investic v ČR.

Dosud nejvýše postaveným čínským politikem, který ČR navštívil, byl v letech 2005 a 2009 čínský premiér Wen Ťia-pao. Ministr zahraničí Číny oficiálně Prahu naposledy navštívil před 14 lety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků