Hlavní obsah
Generální ředitel silnic a dálnic David Čermák Foto: Jan Handrejch, Právo

Práce na opravě D1 začnou 9. května, začne se dopravním značením

Ve čtvrtek 9. května bude na dálnici D1 umístěno dopravní značení, čímž se rozběhnou práce související s opravou této nejstarší tuzemské dálnice. Samotné stavební práce zahájí dělníci počátkem následujícího týdne, uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák.

Generální ředitel silnic a dálnic David Čermák Foto: Jan Handrejch, Právo
Práce na opravě D1 začnou 9. května, začne se dopravním značením

„Neustále bude držen provoz ve dvou jízdních pruzích v každém směru, pouze 11. května bude na jeden den provoz omezen kvůli vodorovnému dopravnímu značení, aby byla zajištěna bezpečnost řidičů i pracovníků,“ informoval Čermák.

Největším problémem podle něj bude odstranění mostů v červnu a červenci, kdy bude nutná úzká spolupráce se složkami záchranného integrovaného systému pro zajištění přejezdů přes dálnici.

Jako první se začnou modernizovat úseky mezi Lhotkou a Velkou Bíteší (153. až 162. km) a Větrným Jeníkovem a Jihlavou (104. až 112. km) na Vysočině. Ve výběrových řízeních zvítězila sdružení firem OHL ŽS s Alpine Bau s cenou 597 miliónů korun a konsorcium Colas CZ a Porr s cenou 649 miliónů korun, v obou případech výrazně nižší, než byly odhady ŘSD.

Foto: Právo

Modernizace se uskuteční za plného provozu. Doprava by měla být v opravovaných úsecích omezena v každém směru na dva jízdní pruhy a při přestavbách mostů přechodně na jeden pruh. Objízdné trasy nebudou stanoveny.

Zátěž pro jiné silnice

Kamionová doprava bude mít sjezd z dálnice zakázán, proto by se trasy kolem D1 podle Čermáka neměly ucpávat. "Kvalita silnic kolem D1 není taková, aby byly schopny převzít dálniční dopravu, proto mimo jiné nebyly určeny jako objízdné trasy," řekl Čermák.

Kraj Vysočina má však přesto podle hejtmanova náměstka Libora Joukla (ČSSD) obavy ze zničení povrchu těchto silnic, zejména silnice II/602 sledující D1 od Velké Bíteše až po Jihlavu. Kraj na její opravu s přispěním evropské dotace v minulých letech vynaložil zhruba miliardu korun.

"Když nadměrnou zátěží dojde k jejímu znehodnocení v době udržitelnosti projektu, je možné, že nám EU předepíše vrácení dotací a navíc bude kraj muset zaplatit další opravu," řekl Joukl.

Obavy ze zvýšeného provozu samozřejmě máme, ale bereme to jako nutné zlo, které budeme muset vydržet
Pavel Švec, starosta Jabloňova

Podle Čermáka má ŘSD zpracovanou evidenci stavu silnic před zahájením prací. "Pokud budou poškozeny, ŘSD využije peníze z rezervy stavby na jejich sanaci, to je standardní postup," slíbil Čermák. Rezerva podle něj činí 20 procent vysoutěžených cen na jednotlivých úsecích.

Strach ze zvýšeného provozu mají i starostové obcí poblíž dálnice. "Obavy ze zvýšeného provozu samozřejmě máme, ale bereme to jako nutné zlo, které budeme muset vydržet. Dálnice se opravit musí, a neumím si představit, kudy jinudy by měla objížďka vést," řekl starosta Jabloňova Pavel Švec.

Animace rekonstrukce dálnice D1

Video: ŘSD

Jabloňov chce s ŘSD dále jednat o výstavbě protihlukové stěny, která byla obci údajně slíbena, ale v současných plánech už se s ní nepočítá.

Ve Smrčné u Jihlavy cítí lidé podle starosty Josefa Nechvátala už teď zvýšený provoz při jakékoli havárii na D1 poblíž obce. "Moc nevěřím, že kamiony zůstanou na dálnici. Silnice přes obec je sice kraje, ale my kolem ní máme chodníky, můstky, kanalizaci a další sítě, a to se zvýšeným zatížením zdevastuje. Jako starosta jsem ještě oficiálně o případné náhradě škody nebyl informován," řekl Nechvátal.

Radnice ve Velké Bíteši si od obnovy dálnice D1 slibuje snížení její hlučnosti. V místech, kde k potřebnému ztišení desetitisíců projíždějících aut nebude stačit lepší dálniční povrch, má město podle místostarosty Tomáše Kučery slíbené protihlukové stěny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků