Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Poplatky za distribuci elektřiny se sníží, hlásí ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce v příštím roce snížit poplatek za distribuci elektřiny, a to zhruba o deset procent. Uvedla to předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Tento krok by mohl vést ve svém důsledku k nižší ceně elektřiny pro koncové odběratele.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Poplatky za distribuci elektřiny se sníží, hlásí ERÚ

Cena elektřiny pro koncové zákazníky se skládá z ceny silové elektřiny, kterou určují jednotliví obchodníci na základě svých nákupů na trhu, a z regulované složky. O výši regulované složky ceny, která zahrnuje mimo jiné i poplatek za distribuci elektřiny, rozhoduje ERÚ. Regulovaná složka tvoří zhruba 55 procent koncové ceny proudu.

„Bavíme se o regulované složce, což určuje regulátor. Takže u distribuce očekáváme desetiprocentní snížení ceny. Což je hodně,“ informovala Vitásková. Předtím poslancům oznámila, že u velkých spotřebitelů by snížení poplatku za distribuci elektřiny mohlo vést ke snížení celoročních nákladů až o 35 miliónů korun.

ERÚ už na počátku srpna oznámil, že distribuční poplatky se od příštího roku sníží také u plynu. Úřad se po jednáních s distribučními společnostmi dohodl na snížení poplatku o pět procent. U plynu má ale regulovaná složka ceny menší dopad na to, co platí koncoví zákazníci, protože tvoří jen asi pětinu celkové ceny.

Porovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů elektřiny na kalkulačce cen elektřiny.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků