Hlavní obsah
Foto: Peter Andrews, Reuters

Polsko nahonem uvažuje o zavedení eura

Po rozhodnutí Británie, kterou polská konzervativní vláda považovala do poslední chvíle za nejbližšího spojence v Evropské unii, zavládly ve Varšavě panika a chaos. Euroskeptická vláda Práva a spravedlnosti (PiS) se navíc vylekala, že Unie teď výrazně posílí eurozónu, a Polsko, které se jí dosud vyhýbalo jako čert kříži, spadne do třetí evropské ligy a jeho vliv na dění v EU pronikavě poklesne.

Foto: Peter Andrews, Reuters
Polsko nahonem uvažuje o zavedení eura

Ve snaze tomu zabránit Varšava uvažuje o rychlé výměně zlotého, poměrně pevně vázaného na britskou libru, za euro. Zlotý dlouhodobě ztrácí hodnotu a jen v pátek vůči euru oslabil o dalších sedm procent.

„Polsko by mělo urychleně vstoupit do eurozóny,“ šokoval všechny ministr zahraničí Witold Waszczykowski s tím, že na dnešek svolává do Varšavy summit ministrů zahraničí zemí EU, které nebyly pozvány na schůzku šéfů diplomacie šesti zakládajících států.

V Británii pracuje takřka 900 tisíc Poláků, z nichž 400 tisíc méně než čtyři roky. Teď jim hrozí, že se zřejmě budou muset vrátit domů nebo se jejich finanční situace radikálně zhorší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků