Hlavní obsah
Model omezení dodávek plynu z Ruska na šest měsíců Foto: David Ryneš, Novinky

Pokud Putin zastaví plyn, nejdřív zkolabuje Finsko. Česko po devíti měsících

Finsko by trpělo nedostatkem plynu, i kdyby Rusko zastavilo vývoz na jediný měsíc. Další země EU by se bez ruského plynu obešly po dobu tří až devíti měsíců, uvedl s odkazem na německou studii web EUobserver.

Model omezení dodávek plynu z Ruska na šest měsíců Foto: David Ryneš, Novinky
Pokud Putin zastaví plyn, nejdřív zkolabuje Finsko. Česko po devíti měsících

„Pokud by Rusko přerušilo dodávky plynu do EU na více než šest měsíců, bylo by ohroženo zásobování řady evropských zemí, především ve střední a východní Evropě, včetně Německa,” uvádí studie, kterou začátkem září publikovala Univerzita Kolín na Rýnem.

Na základě počítačové simulace evropských plynovodů, kapacit zásobníků a přístavů pro dovoz zkapalněného plynu LNG studie zkoumá, co by se stalo při výpadku dodávek z Ruska po dobu jednoho, tří, šesti a devíti měsíců.

Vzhledem k tomu, že Finsko nemá žádné zásobníky plynu a sto procent plynu dováží z Ruska, pocítilo by omezení okamžitě. Při tříměsíčním ruském embargu na plyn by chybělo Polsku 1,8 miliardy a Turecku 3,8 miliardy kubických metrů plynu. Šestiměsíční výpadek by pocítilo Německo, Rakousko, Švýcarsko, Řecko, balkánské země a Estonsko.

Problémy po devíti měsících

Pokud by Moskva zavřela kohouty na devět měsíců, bylo by „vážně zasaženo” zásobování plynem v Německu, Itálii a Francii a Evropě jako celku by chybělo 46 miliard kubických metrů plynu.

V takovém případě by podle studie německé univerzity měly problémy i Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

V bezpečí by byly pouze země, které samy těží plyn, jako je Dánsko, Norsko, Nizozemsko, Rumunsko a Velká Británie. V klidu mohou být také státy, které vlastní nebo sousedí s terminály na dovoz zkapalněného plynu LNG - Belgie, Bulharsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko.

Ministr Jan Mládek při prohlídce podzemních zásobníků zemního plynu v Hájích u Příbrami.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Plynové embargo by ale bolelo i Rusko, každý měsíc by přicházelo až o 4,5 miliardy eur, což je zhruba 3,5 procenta ročních tržeb Gazpromu. „Tím by výrazně klesl zisk Gazpromu a jeho příspěvky do ruského státního rozpočtu,” uvádí studie.

Na „katastrofický scénář” se kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu připravuje i Evropská komise.

„Nedovedl jsem si představit, že se Putin uchýlí ke lžím a používání zbraní. Proto již nevylučuji ani ty nejhorší scénáře,” prohlásil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger s poukazem na ruské angažmá na Ukrajině a anexi Krymu.

V krizi by Brusel například zakázal plynárenským firmám vypravovat tankery s LNG mimo Evropu a omezil dodávky plynu firmám, aby chránil domácnosti, píše EUobserver.

Zástupci Ukrajiny, Ruska a Evropské komise se k dalším jednání o cenách a dodávkách plynu sejdou 20. září v Berlíně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků