Hlavní obsah
Vývojář a výrobce 3D tiskáren Josef Průša Foto: Petr Hloušek, Právo

Podnikatelem roku je výrobce 3D tiskáren Josef Průša

Vítězem ocenění EY Podnikatel roku za loňský rok se stal zakladatel a majitel společnosti Prusa Research Josef Průša. Jeho firma patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. Výsledky organizátoři vyhlásili ve středu večer.

Vývojář a výrobce 3D tiskáren Josef Průša Foto: Petr Hloušek, Právo
Podnikatelem roku je výrobce 3D tiskáren Josef Průša

„Jednatřicetiletý Průša, který na základě rozhodnutí poroty letos v celostátním klání zvítězil, je historicky nejmladším reprezentantem ČR, který bude naši zemi reprezentovat na světovém finále soutěže. To se z důvodu pandemie uskuteční virtuálně," uvedla vedoucí partnerka EY v ČR Magdalena Souček. Průša je podle ní cennou inspirací pro všechny nejen pro své vynikající podnikatelské výsledky, ale i pro svůj aktivní přístup a pomoc při řešení pandemie covid-19.

Průša se už jako mladý zhlédl ve 3D tisku. Zapojil se do mezinárodního projektu, začal jezdit po světě a přednášet a stále častěji se mu ozývali nadšenci s tím, že chtějí sestavit 3D tiskárnu přímo od něj. Tou dobou studoval na VŠE, ale škola ho nebavila. V roce 2012 proto studium ukončil a ve 22 letech založil firmu na výrobu 3D tiskáren. Začínal ve sklepě na pražském Smíchově s půjčkou 200 000 Kč od otce.

Nyní patří Prusa Research mezi největší výrobce 3D tiskáren a náplní do nich na světě. Jejich výrobky používají firmy i jednotlivci ve více než 160 zemích. Před třemi lety měl Průša 60 zaměstnanců, dnes jich je přes 500. Měsíčně do světa rozešlou kolem 10 000 tiskáren, při jejichž výrobě využívají opět své vlastní tiskárny.

Průša a jeho tým se rovněž výrazně zapojili do řešení celospolečenských dopadů covidové pandemie. Průša a jeho lidé loni na jaře vyvinuli design ochranného štítu, který následně začali vyrábět a zdarma rozdávat. Celkově rozdali více než čtvrt milionu exemplářů. Štít je plně certifikovaný, firma na sociálních sítích zveřejnila i detailní postup výroby a podle něj tiskli štíty na 3D tiskárnách dobrovolníci v Česku i ve světě. Firma uvedla, že světovou 3D tiskařskou komunitou byly podle jejího designu vyrobeny miliony štítů.

Poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) pořádá soutěž ve světě od roku 1986. Aktuálně se koná téměř v 50 zemích. Průša bude v červnu reprezentovat Česko na světovém finále soutěže v Monte Carlu, které se letos uskuteční on-line.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků