Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Podmínky ve zpracovatelském sektoru jsou nejhorší od srpna 2016

Český zpracovatelský sektor v prosinci klesl na nejnižší úroveň od srpna 2016. Vyplynulo to z indexu nákupních manažerů PMI, který v úterý zveřejnila společnost IHS Markit. Ten poklesl na 49,7 bodu z listopadových 51,8 bodu. Výsledek zaostal za očekáváním trhu, podle nějž měla prosincová hodnota dosáhnout 51,4 bodu.

Ilustrační foto Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Podmínky ve zpracovatelském sektoru jsou nejhorší od srpna 2016

Nové zakázky klesají nejrychleji za posledních šest let. Za poklesem stojí především menší zahraniční poptávka. Objednávky na export klesají dokonce nejrychleji za devět a půl roku.

Výrobní (někdy též zpracovatelský nebo sekundární) sektor je jedním ze tří sektorů ekonomiky, který se zabývá výrobou zboží a dalších výrobků. Patří sem třeba výroba strojů, druhotné zpracování surovin či výroba potravinářských výrobků. Nejde o služby ani prvovýrobu (zemědělství a těžba).

„Poptávka z eurozóny zpomaluje a výrazný pokles objemů nových zakázek v závěru roku je nejdůležitější faktor snížení důvěry v českém průmyslu,” uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junickeová.

„Zatímco loni v lednu byl index s 59,8 body na vrcholu a jasně indikoval úspěšný rok 2018, v závěru roku poprvé za posledních 29 měsíců ukazuje na zhoršení v českém průmyslu. Dynamika českého průmyslu tak bude nadále zpomalovat i na začátku letošního roku,” dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků