Hlavní obsah
Ve vltavotýnské sokolovně se bude hrát ostře, rychle a nahlas. Foto: Activ

Po plynu začaly firmy zdražovat i uhlí

Mostecká uhelná společnost i Severočeské doly oznámily, že od příštího roku zvýší ceny tříděného uhlí. Lidem se tak od ledna prodraží dosud nejlevnější topení pevnými palivy. MUS zdraží tunu nejkvalitnější kostky o dvě procenta na 1399 korun, Severočeské doly o tři procenta na 1388 korun.

Ve vltavotýnské sokolovně se bude hrát ostře, rychle a nahlas. Foto: Activ
Po plynu začaly firmy zdražovat i uhlí

Za méně kvalitní hnědé uhlí z MUS, takzvaný ořech, lidé od příštího roku zaplatí od 1071 do 1309 korun, SD stejný druh uhlí nabídne od 1153 korun do 1357 korun za tunu. Ceny uhlí se v průběhu roku mění. Nejlevnější je na jaře, nejdražší na podzim, kdy se lidé zásobují na zimu. Na jaře je tuna uhlí levnější asi o 200 korun.

I po zdražení zůstane ale uhlí pro většinu domácností jedním z nejlevnějších způsobů vytápění. Větší rodinný domek spotřebuje na vytopení 30 až 50 metráků uhlí. Distributoři prodávají tunu uhlí přibližně za 1600-1800 korun. To znamená, že za zimu rodina spotřebuje uhlí za zhruba sedm tisíc korun.

Vytopení většího rodinnému domu plynem je mnohem dražší, většinou přesahuje 10 tisíc korun. Na druhou stranu plyn nevyžaduje žádné starosti, lidé nemusí stále kontrolovat stav kotle. Topení plynem je také mnohem ekologičtější.

Zdražení plynu rozdíl ještě prohloubilo

Plyn patří mezi levnější způsoby vytápění. Vůbec nejlevněji vyjde topení dřevem, nejdražší je naopak elektřina a propan butan. Plyn se ale od října přiblížil k těm dražším energiím. Jeho cena vzrostla o 11 procent. Rodina bydlící v domku, která plynem topí, ohřívá vodu i na něm vaří, zaplatí asi o 2800 korun za rok více. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků