Hlavní obsah
Vývoj cen ropy Brent. Foto: Martin Havelka, Novinky

Po americkém atentátu na Sulejmáního prudce zdražila ropa

Ceny ropy v pátek výrazně rostou, severomořský Brent je nejdražší od loňského září. Trh reaguje na zprávy, že Spojené státy při nočním raketovém útoku v Bagdádu zabily velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního. Narůstají tak obavy, že zostření napětí na Blízkém východě by mohlo zkomplikovat plynulost dodávek ropy na trh.

Vývoj cen ropy Brent. Foto: Martin Havelka, Novinky
Po americkém atentátu na Sulejmáního prudce zdražila ropa

Severomořská ropa Brent, která je považována za barometr vývoje cen ropy na světových trzích, po 09:00 SEČ přidávala 3,3 procenta na 68,40 dolaru za barel. Předtím se její cena krátce přiblížila hranici 69 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst skoro o tři procenta na 62,99 dolaru za barel.

Podle agentury Bloomberg jde o nejvýraznější zdražení ropy od loňských zářijových útoků na rafinérie v Saúdské Arábii. Po útoku také oslabily akciové indexy v Asii, v červených číslech otevírá i většina burz v Evropě. Na druhou stranu rostou ceny zlata, což je typická reakce nervozity investorů.

Velitel íránských elitních jednotek Sulejmání a několik dalších lidí zahynulo při útoku na konvoj u letiště v Bagdádu. Pentagon oznámil, že šlo o rozhodnou obrannou operaci, jejímž smyslem bylo ochránit americký personál působící za hranicemi a odradit Írán od dalších útoků.

„Rizika na straně nabídky zůstávají na Blízkém východě zvýšená. Můžeme vidět, že se dál zvyšuje napětí mezi Spojenými státy a bojovníky, které v Iráku podporuje Írán,“ řekl agentuře Reuters analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků