Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Christian Charisius , Reuters

Plzeňské Tesco prodávalo německé a rakouské vepřové pod značkou ČR

Klamavé označení původu nebaleného hovězího a vepřového masa objevila v jednom plzeňském hypermarketu Tesco Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj (KVS). Informoval o tom Richard Bílý, ředitel KVS, která prováděla v obchodě pravidelný veterinární dozor nad přepravou, skladováním a prodejem masa. Řetězec uvedl, že pochybil nezodpovědný pracovník a nedostatek byl ihned odstraněn.

Ilustrační foto Foto: Christian Charisius , Reuters
Plzeňské Tesco prodávalo německé a rakouské vepřové pod značkou ČR

Nebalené hovězí maso původem z Irska, Spojeného království a Rakouska bylo v úseku čerstvého masa na viditelném místě prodejny nesprávně označeno jako "českého původu" a zákazníci nebyli podle Bílého pravdivě informováni o tom, odkud ve skutečnosti pochází. "U hovězího musí prodejce na balíčcích nebo na viditelném místě v prodejně uvádět, kde se zvíře narodilo, kde bylo chováno, kde bylo poraženo a maso vybouráno. V žádném případě nestačí uvést například vyrobeno v EU," uvedl ředitel.

U vepřového masa bylo na cenovce "vyrobeno v ČR", ale šlo o maso původem z Rakouska a ze dvou závodů z Německa, které bylo před prodejem vybaleno z balíčků s označením zahraničního závodu.

Tesco proškolilo pracovníky

"KVS 27. ledna zjistila v našem obchodě na Borských polích, že vyvěšené doklady o původu masa neodpovídají skutečnosti. Pochybení způsobil nezodpovědný přístup pracovníka, který má za úkol při ukládání zboží do pultu maso řádně označit," řekla mluvčí řetězce Eva Karasová. Všichni zaměstnanci úseku masa a vedoucí byli ihned proškoleni, aby předešli opakování problému. Nedostatek byl ihned odstraněn, což konstatovala i následná kontrola KVS 1. února, dodala.

S prodejcem povede KVS správní řízení. Zákon o potravinách stanoví za klamavé obchodní praktiky pokutu až do miliónů korun. Současně budou cíleně prověřeny i všechny ostatní provozovny prodejce i jiných řetězců. Pokud by spotřebitelé měli při nákupu pochybnosti a důvodné podezření, že je maso, mléko nebo vejce nepravdivě vydáváno za české, mohou to oznámit veterinární správě, která to okamžitě zkontroluje.

Dioxinová aféra

Podle Bílého zůstává otázkou, proč prodejce zákazníky klamal tím, že se jedná o maso vyrobené v ČR, ačkoli prodával maso dovezené, což není zakázané.

Veterinární služba začala důkladně kontrolovat původ masa kvůli dioxinové aféře, která zmítá Německem. Nebezpečný dioxin se tam objevil ve vepřovém masu, německá administrativa hlásila, že se žádné nebezpečné vepřové ze země nevyvezlo, postupně se však ukázalo, že to není pravda. Agrární komora v souvislosti s tím upozornila, že Němci mohou z nedůvěry přestat nakupovat domácí vepřové, přičemž by jeho cena prudce klesla. O německé vepřové by pak ale mohli mít zájem čeští zpracovatelé a prodejci, kteří by ho nakupovali za dumpingovou cenu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků