Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Plyn je ode dneška dražší o 10 procent

Ceny plynu pro domácnosti v České republice ode dneška vzrostou většině domácností v průměru o 10,4 procenta. Lidé tak ročně za plyn zaplatí až o tisíce korun navíc. Domácnosti, které plyn používají na vaření, si připlatí v průměru 9 Kč měsíčně, ročně tedy o 108 korun více. Lidé, kteří plynem vaří a ohřívají vodu, zaplatí ročně o 840 korun více než nyní.

Foto: Profimedia.cz
Plyn je ode dneška dražší o 10 procent

Rodiny, jež používají plyn k vaření, ohřevu vody a topení v bytech, zaplatí měsíčně o 210 korun více než nyní, tedy o více než 2500 korun ročně navíc. Domácnost v rodinném domě, která plynem vaří, ohřívá vodu a topí, si měsíčně připlatí v průměru 349 korun, ročně tedy zaplatí o 4188 Kč navíc.

Cena plynu je podle dominantního dodavatele RWE Transgas ve vleku nepříznivého vývoje na světových trzích a rekordních cen ropy, které dosahovaly v létě až 147 dolarů za barel.

"Při tvorbě nových cen se velmi negativně projevila i slábnoucí koruna, která prodražuje nákupy plynu. Naše nákupní ceny narostly jen za poslední měsíc o 12 procent,“ uvedl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Ten dodal, že poslední dobou také oslabila česká koruna vůči americkému dolaru. „Právě vývoj kurzu koruny v minulých kvartálech vliv drahé ropy částečně mírnil,“ upozornil Varcop.

Podobně zdůvodňuje zvýšení cen také Pražská plynárenská a E.on.

Odborníci takové zdražení nečekali

"Myslím si, že je to pro spotřebitele velké překvapení. Osobně jsem očekával jen velice mírný růst a vyčkávací taktiku distributorů,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.
V dubnu ceny pro zákazníky RWE Transgas vzrostly v průměru o 3,1 procenta, od července v průměru o 9,6 procenta.

E.on v červenci domácnostem a maloodběratelům zdražil v průměru o 15 procent, od října stoupnou ceny od tohoto dodavatele o pět procent. Pražská plynárenská zvýší ceny o 9,3 procenta.

Nejcitelněji zdražení oznámené skupinou RWE pocítí domácnosti na severu Moravy, kde podraží plyn až o 11,7 procenta. Z regionálních firem RWE naopak nejméně zdraží Západočeská plynárenská, a to o deset procent.

O kolik zdraží plyn (v %)
Jihomoravská plynárenská10,2
Severomoravská plynárenská11,7
Východočeská plynárenská10,3
Středočeská plynárenská10,1
Západočeská plynárenská10,0
Severočeská plynárenská10,1
E.on (jižní Čechy)
5,0
Pražská plynárenská9,3
Zdroj: RWE Transgas, E.ON, Pražská plynárenská

Maloodběratelům, což jsou například živnostníci, a středním odběratelům se ceny zvýší ještě výrazněji. Nejhlouběji budou muset sáhnout do peněženky opět na severní Moravě, kde maloodběratelé zaplatí o 12,4 procenta a střední odběratelé o 12,8 procenta více.

Zastavení růstu cen ropy je podle RWE dobrým příslibemdo budoucnosti. Zároveň je však prý tento pozitivní trend znehodnocován oslabováním koruny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků