Hlavní obsah
Eritrea Foto: Yahoo Maps

Pilotka eritrejského letectva uprchla do Saúdské Arábie, letěla pro dezertéry

Pilotka eritrejského letectva požádala o politický azyl v Saúdské Arábii, kam už loni uprchli dva její kolegové. Eritrea tam přitom kapitánku Rahwu Gebrekristosovou poslala právě pro prezidentovo luxusní letadlo, s nímž její krajané loni do království přiletěli. Informoval o tom eritrejský deník Tigrai.

Eritrea Foto: Yahoo Maps
Pilotka eritrejského letectva uprchla do Saúdské Arábie, letěla pro dezertéry

Eritrejské právo považuje útěk člena vojska za velezradu, na niž se vztahuje trest smrti. Zástupci eritrejské opozice tvrdí, že Gebrekristosové hrozí po návratu mučení, vězení, a dokonce i trest smrti. Podle deníku Tigrai eritrejské úřady tajně vyjednávají s Rijádem o deportaci čtyřiatřicetileté ženy, jež na rozhodnutí úřadů čeká v Džizánu na západě Saúdské Arábie.

Z Eritreje uprchlo už několik desítek armádních pilotů, kteří nesouhlasili s politikou tamní vlády. Od loňského října jsou v Saúdské Arábii piloti Yonas Woldeab a Mekonnen Debesay, kteří k útěku použili prezidentovo luxusní letadlo a přistáli s ním u Džizánu. Eritrea pak do Džiddy poslala delegaci pro letadlo i piloty, ale marně - Rijád odmítl muže i stroj vydat.

Eritrea má 10 tisíc politických vězňů

Eritrejské letectvo má pouze 350 členů a útěky jeho vysoce postavených členů se považují za důkaz rostoucí nepopularity režimu prezidenta Afewerkiho.

Eritrea vězní novináře a je známá jako země, která porušuje lidská práva. Stát s asi pěti milióny občanů má 10 tisíc politických vězňů, napsal list Sudan Tribune. V zemi je povolená jediná politická strana, kterou vede právě prezident Isaias Afewerki.

OSN loni konstatovala, že jeho vláda porušuje zbrojní embargo a udržuje kontakty se zbrojními obchodníky v Somálsku. Podporuje údajně také etiopské ozbrojené skupiny, které působí na somálském území a bojují proti etiopské vládě.

Eritrejská opozice loni spekulovala, že oba uprchlí piloti zřejmě něco věděli o vměšování Eritreje do záležitostí Somálska, případě o její podpoře tamních milicí Šabáb. Za podporu těchto islámských radikálů uvalila Rada bezpečnosti OSN na Eritreu v roce 2009 sankce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků