Hlavní obsah
Nebezpečná panenka Foto: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Panenka z Číny je nebezpečná, varuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví varuje před panenkou původem z Číny. Hračka obsahuje nebezpečnou látku, která může mít negativní vliv na lidské zdraví. Uvedla to mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Nebezpečná panenka Foto: Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Panenka z Číny je nebezpečná, varuje ministerstvo

Plastová panenka je vysoká zhruba 27 centimetrů, má světlé dlouhé vlasy stažené do ohonu. Oblečena je do krátkých růžových šatů s třpytkami a s ramínkem za krk, na nohou má růžové střevíčky.

Panenka je balena do papírového kartonu s růžovo-fialovým potiskem a plastovým průhledem. Na zadní straně kartonu se mimo jiné nachází etiketa s českým a slovenským chybným názvem (palenka).

Hračka obsahuje di-(2-ethylexyl) ftalát (DEHP). Látka tvoří 13,8 procenta hmotnosti, což výrazně převyšuje stanovený limit 0,1 procenta hmotnosti.

Riziko obsahu DEPH spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně se slinami konzumovány. DEHP působí na reprodukční orgány.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků