Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Osevní plocha řepky se poprvé od roku 2015 snížila

Osevní plocha řepky se loni poprvé od roku 2015 meziročně snížila, řepka byla vyseta na ploše 391 tisíc hektarů, což je ve srovnání s předchozím rokem úbytek o 4,9 procenta, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Žluté lány řepky budí kontroverze kvůli dominanci v krajině i náročnosti na chemické ošetřování.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Osevní plocha řepky se poprvé od roku 2015 snížila

„Poprvé od roku 2015 jsme zaznamenali pokles ploch osetých řepkou ozimou, určenou ke sklizni v letošním roce,” uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.

Celkem plocha obilovin pro letošní sklizeň stoupla meziročně o 3,1 procenta na 969 tisíc hektarů.

Nakolik rozsáhlé lány řepky přispívají k erozi a degradaci půdy, se vedou debaty. Půda se podle přírodovědců při pěstování řepky velmi vyčerpává, co se týká základních živin: dusíku, fosforu, vápníku, draslíku.

Přírodovědec Jakub Hruška vidí největší vadu řepky v tom, že se tak extrémně chemizuje. „Stříká se až desetkrát za rok. Na řepku se používá nejvíc kontroverzního totálního herbicidu glyfosátu na hektar," řekl loni v květnu pro DVTV. Debatu kolem řepky v té době rozpoutaly neobvyklé záplavy žlutého pylu, i když ten podle odborníků pocházel z větší části z kvetoucích jehličnanů. [celá zpráva]

Ministerstvo zemědělství od loňska využívání glyfosátu na urychlení dozrávání a vysušování rostlin, který je nejznámější pod značkou herbicidu RoundUp, zakázalo. Za porušení nařízení bude hrozit ztráta dotací a pro právnické osoby až čtyřmilionová pokuta.

Plocha osetá řepkou se od devadesátých let minulého století zvyšovala, proti dobám první republiky vzrostla o 98,5 procenta. V roce 2017 byl v ČR podíl orné půdy oseté řepkou podle dostupných dat Eurostatu nejvyšší z celé Evropské unie.

Ilustrační foto

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Zatímco dříve se pěstovala pouze pro potravinářské účely, dnes se pěstuje také pro energetiku. Pro české zemědělce byla řepka v roce 2017 z pohledu výše tržeb třetí nejziskovější, nejvýznamnější komoditou se stalo mléko, na druhém místě byly obiloviny a na třetím řepka.

V souvislosti s řepkou se poměrně často hovoří o holdingu Agrofert. Premiér Andrej Babiš v minulosti uvedl, že firmy z jeho svěřenského fondu pěstují jen zhruba pět procent z celkového množství řepky. Další společnosti sdružené v Agrofertu ale dodávají zemědělcům osiva, hnojiva, herbicidy, pesticidy i zemědělskou techniku. Chemičky holdingu pak patří mezi nejvýznamnější tuzemské zpracovatele řepky na bionaftu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků