Hlavní obsah
Fotografie manipulátoru IRIS Foto: ČEZ

Odstávka bloku Dukovan se protáhne. Netěsnost zkoumá speciální zařízení

Společnost ČEZ posunula termín zprovoznění druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany na začátek září. V úterý o tom informoval její mluvčí Jiří Bezděk. Blok energetici odstavili kvůli netěsnosti v jednom z parogenerátorů 24. června při zvyšování jeho výkonu po měsíční plánované odstávce. Původně přitom odhadovali, že práce zvládnou v řádu dnů.

Fotografie manipulátoru IRIS Foto: ČEZ
Odstávka bloku Dukovan se protáhne. Netěsnost zkoumá speciální zařízení

V nejbližších dnech budou parogenerátor druhého bloku Dukovan kontrolovat speciálním zařízením dovezeným z Temelína.

„Milimetrovou netěsnost na jedné z tisíců trubiček teplosměnné plochy v parogenerátoru bylo jednoduché najít, ale dotčené místo je nutné přesně specifikovat. Přestože jde o technickou závadu předpokládanou projektem, blok není možné spustit na vyšší výkon bez ověření naprosto bezchybného stavu,” uvedl Bezděk.

Právě proto se podle něj energetici rozhodli využít speciální diagnostiku. V pondělí už od kolegů z Temelína převzali speciální manipulační zařízení IRIS, které používá tzv. rotační sondy. Ty jsou citlivější a přesnější. Nejdřív musí upravit některé části tohoto zařízení, včetně softwaru, tak, aby ho bylo možné použít pro dukovanský typ parogenerátoru. Pak provedou měření.

„Na základě jejich vyhodnocení zvolí pracovní postup a zahájí přípravu potřebných zařízení k provedení opravy," dodal mluvčí. Oprava by měla skončit na přelomu srpna a září. Následovat budou standardní testy a zkoušky spojené s náběhem bloku.

Jaderná elektrárna Dukovany

Foto: ČEZ

„Naší prioritou je bezpečnost a spolehlivost provozu, zejména s ohledem na zajištění dlouhodobého provozu. Nyní se proto soustřeďujeme na přesné stanovení rozsahu a způsobu opravy,” uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Dodal, že modernější zařízení umožňující citlivější zobrazení místa závady, které má Temelín, dostanou příští rok i Dukovany.

Výroba Dukovan odpovídá pětině spotřeby elektřiny v Česku. Zbývající tři bloky dukovanské elektrárny jsou v provozu. Ve druhé polovině srpna by měla začít plánovaná odstávka prvního bloku spojená s výměnou pětiny jaderného paliva. Podle údajů, které firma ČEZ zveřejnila v systému Market Transparency (REMIT), má být tento blok odpojen od přenosové sítě koncem příštího týdne. Produkce elektrárny pak klesne na polovinu.

Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků