Hlavní obsah
Za 1,5 miliardy eur bude AGV jezdit v Itálii. Foto: Reuters

OBRAZEM: Nástupce TGV se bude prohánět rychlostí 360 km/h

Až 360 kilometrovou rychlostí se mohou představit nové rychlovlaky společnosti Alstom. Firma je specialistou na energetické a dopravní systémy. Ve středu odhalila zcela nové vlaky AGV, tedy vylepšenou verzi starších typů TGV, které brázdí Francii.

Za 1,5 miliardy eur bude AGV jezdit v Itálii. Foto: Reuters
OBRAZEM: Nástupce TGV se bude prohánět rychlostí 360 km/h

Kromě nového vylepšeného designu se rychlovlaky mohou pochlubit i razantním zrychlením. Zatímco TGV mohly vyvinout maximální rychlost 300 kilometrů v hodině, u AGV už je tomu až 360. Společnost se nebojí srovnání s největším letadlem současnosti, to Airbusem A 380.

Navíc každý vlak má motor hned pod podlahou v každém vagonu, přitom straší modely měly motory jen dva - na konci a začátku soupravy.

:. Prototyp vlaku v dílně.foto: Reuters/HO

Na 25 souprav AGV koupila soukromá italská společnost. Třicetiletý kontrakt ve výši 1,5 miliardy eur podepsaly společnosti před několika dny. Do provozu půjde v roce 2011, ale Itálií se vlaky poženou „jen“ rychlostí 300 kilometrů za hodinu.

Alstom je světový specialista na energetické a dopravní systémy. Obrat firmy je necelých 17 miliard eur za rok. Působí ve více než 70 zemích světa, kde zaměstnává na 75 tisíc lidí. Společnost je mimo jiné zapsána i na pařížské, londýnské a newyorské burze. Před 27 lety uvedla firma do provozu první rychlovlaky TGV.

:. Francouzský rychlovlak AGVfoto: Profimedia

:. AGV může jet rychlostí až 360 kilometrů v hodině.foto: Profimedia

:. Rychlovlak AGV je vylepšeným typem již 27 let fungujících TGV.foto: Reuters/Regis Duvignau

Česká Pendolina:

Česko se může od roku 2005 pochlubit rychlovlaky Pendolino. Jejich maximální rychlost je 250 km/h, ale v tuzemskou jezdí nanejvýš rychlostí 160 km/h. České dráhy za sedm souprav zaplatilo na 4,5 miliardy korun. Do konce loňského roku se vlakem svezly dva milióny cestujících.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků