Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) Foto: Václav Jirsa, Právo

Občané mohou najisto počítat, že vláda pojištění vkladů zvýší, řekl Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek vysvětluje, jak je to s přijetím zákona zvyšujícím pojištění vkladů. Česká vláda totiž takový zákon zatím nepřijala. S účastí či neúčastí premiéra, který je na návštěvě v Turecku, to nemělo vůbec co dělat, říká Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) Foto: Václav Jirsa, Právo
Občané mohou najisto počítat, že vláda pojištění vkladů zvýší, řekl Kalousek

Proč už nemáme – jako mají například Slováci a Němci - zákon zvyšující pojištění vkladů? Tam vláda zákon přijala okamžitě, naše vláda sice schválila záměr, ale zákon nepřijala.

Především ani Němci ani Slováci ještě nemají zákon. Mají stejnou deklaraci vlády o zamýšleném kroku jako my, že vláda zvýší pojištění vkladů a pojištěnou částku.

Nedivte se pochybnostem, ale ono to tak vypadalo. Premiér byl na oficiální návštěvě Turecka a vláda to prostě jen zaznamenala.

S účastí či neúčastí premiéra to nemělo vůbec co dělat. Když jsem v úterý, během zasedání ministrů financí Evropské unie prohlásil, že nepodpořím a nenavrhnu absolutní garance, ale zvýšení pojištění vkladů, tak jsem také obratem, druhý den vládu o tomto záměru informoval.

A také jsem ihned dostal podporu vlády, včetně úkolu neprodleně připravit paragrafované znění tohoto zákona,což také udělám. Zákon se nenapíše přes noc, musí proběhnout legislativní proces, aby zákon byl platný, neměl právní vady, nebyl následně napadnutelný. Tedy aby skutečně dal lidem solidní a hlavně dostačující a platné záruky.

Můžeme – my střádalové - tedy najisto počítat, že budeme mít zákon pojišťující vklady do sta procent do výše 50 tisíc eur (1,2 milionu korun)?

Ze strany vlády rozhodně ano. Zákon, který na příštím zasedání vlády bude již mít paragrafovanou, tedy oficiální podobu, kabinet, jak tuto středu deklaroval, schválí. Pak ovšem musí zákon, aby byl platný, doputovat do Sněmovny. Ta - a pouze ona – definitivně rozhodně, zda zákon vstoupí v platnost a také, jak rychle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků