Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: O2

O2 loni klesl zisk, rostly ale tržby i počet zákazníků

Největší tuzemský operátor O2 loni zvýšil konsolidované tržby o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk firmě klesl o 2,5 procenta na 5,45 miliardy korun. Důvodem byly vyšší odpisy kvůli investicím do nákupu sportovních práv, transformaci IT systémů a investicím do sítí na Slovensku. Firma to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Ilustrační foto Foto: O2
O2 loni klesl zisk, rostly ale tržby i počet zákazníků

„Z finančního pohledu byl rok 2018, a zejména jeho druhé pololetí, rokem nejvyšších investic od rozdělení společnosti v roce 2015. Kromě investic do nákupů exkluzivních sportovních práv a transformace informačních systémů jsme pokračovali v investicích do dalšího posílení vlastní mobilní sítě na Slovensku,“ uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil.

Růst výnosů mobilního segmentu o 1,6 procenta na 20,3 miliardy korun plně nekompenzoval meziročně o 3,6 procenta nižší výnosy v segmentu pevných linek, které dosáhly úrovně 10,4 miliardy. Hlavními zdroji nárůstu byly mobilní data, finanční služby, O2 TV a prodeje zařízení a příslušenství. Na Slovensku vzrostly celkové provozní výnosy v korunách o pět procent na 7,5 miliardy.

Analytik: Výsledky nenaplnily očekávání

Počet mobilních zákazníků se zvýšil meziročně o dvě procenta na 5,04 milionu. Počet smluvních klientů narostl o pět procent na 3,6 milionu. Na Slovensku počet klientů stoupl o 4,7 procenta na 2,03 milionu. Celkový počet aktivních přístupů k digitální televizi O2 TV se zvýšil o třetinu na 758 tisíc.

„Výsledky hospodaření jsou pro nás spíše mírným zklamáním,“ komentoval analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Většina ukazatelů podle něj zaostala za odhady. „Za pozitivum lze označit stále nízkou úroveň zadluženosti,“ dodal ekonom.

Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80procentním podílem investiční skupina PPF. Ta vlastní i majitele telekomunikační infrastruktury CETIN, který vznikl oddělením od O2.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků