Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Muži a ženy pár let před důchodem, ale i senioři starší 65 let, kteří ještě nedávno tvořili skupinu nezaměstnatelných, se v současnosti stávají prakticky jedinou rezervou pracovních sil v Česku a často drží firmy v provozu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
O seniory je najednou zájem

Na trhu zoufale chybějí lidi, takže poptávka po seniorech ochotných pracovat najednou roste. Starší spoluobčané navíc obsazují místa, na která se mladší ročníky nehrnou. Práci přitom dostanou i mimo velká města. „Nastupuji ve venkovské ordinaci, tady lékaře mladšího věku hledají už několik let,“ řekl Právu 70letý lékař Kamil.

O tři roky mladší prodavačka Květa se vrátila do bývalé firmy, která potřebovala výpomoc na léto. „Plat mám o několik tisíc korun vyšší, než když jsem odcházela do penze,“ uvedla. Dva milióny důchodců se prostě stávají rezervoárem volné pracovní síly. Aktivně jich nyní v Česku pracuje téměř 319 tisíc, přičemž roste i podíl těch, kdo začínají podnikat.

Chtějí mít vlastní firmu

Počet pracujících ve věku 60 let a více v letošním prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostl o 46,8 tisíce, i když posun probíhá už delší dobu. „Podnikatelů ve věku 60 a více let přibylo v období roků 2010 až 2017 o 41,2 tisíce. Mladých podnikajících ve věku do 39 let ubylo o 65,3 tisíce,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Svým pracovním nasazením senioři leckde předčí o generace mladší kolegy
František Macháček, finanční poradce

Zájem otevřít si i v pozdějším věku vlastní dílnu, opravnu či firmu posiluje současný nedostatek kvalitních řemeslníků a dlouhé čekací lhůty.

Uplatnění seniorů usnadňují i právní předpisy. V Česku po dosažení důchodového věku je možné dál bez omezení pracovat, příjem z práce se posílí o vyplácený důchod. Senioři mohou podnikat, pracovat na různé dohody.

Podnikání v důchodovém věku se bere jako vedlejší činnost, senior tak do určitého limitu není povinen odvádět příspěvky na pojištění.

Pracovní činnost v důchodovém věku může seniorům přinést i další výhody, dokonce si mohou zažádat o navýšení důchodu.

Důchody v Česku nepatří k nejvyšším. Nabídka práce tak pro řadu seniorů představuje optimální možnost udržet si nebo zlepšit svoji životní úroveň. Penze (průměrný důchod se pohybuje mezi 11 a 12 tisíci korun) totiž v Česku pro většinu seniorů představuje prudký pokles příjmů.

Dalším důvodem, proč senioři setrvávají v zaměstnání, je ale i potřeba udržet si sociální kontakt a mít pocit uplatnění.

„Současně se starší pracovníci dočkali i určité rehabilitace své pověsti,“ řekl finanční poradce František Macháček. Zaměstnavatelé podle něj oceňují loajalitu, ochotu pomoci firmě, význam zkušenosti a jednání se zákazníky, které nahradí někdy menší fyzický výkon.

„Svým pracovním nasazením senioři leckde předčí o generace mladší kolegy. Zaměstnavatelé oceňují ale i to, že starší pracovníci nemusejí spěchat vyzvedávat děti ze školek, neberou si hlídačku při spalničkách potomků a jsou schopní se přizpůsobit novým technologiím,“ dodal Macháček.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků