Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

O neprůstřelné vesty české firmy má zájem i americká FBI

O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí strakonická textilní firma Moira, má zájem americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Vesty firmy, jež dělá funkční prádlo, vyzkoušela i kolumbijská protidrogová jednotka Gaulla, objedná si je. Trička dodá Moira pro český Útvar rychlého nasazení (URNA), řekla v úterý výkonná ředitelka firmy Marcela Vlčková.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
O neprůstřelné vesty české firmy má zájem i americká FBI

FBI projevila zájem o skryté vesty Moiry na veletrhu IWA v Norimberku. "Je to první kontakt, ale strávili tam asi půlhodiny, zkoušeli tu vestu. Mám z toho obrovskou radost," řekla ředitelka.

Kolumbijci již vyzkoušeli nové skryté vesty Spirit z funkčních materiálů, které Moira vyvinula s firmou 4M Systems a Českou zbrojovkou. Jsou podle Vlčkové nadšení, jak vesta odvádí vlhkost a že je skrytá.

"Hodně řešili, že když se dokázali infiltrovat mezi gangy, tak když se zjistilo, že mají vesty, zastřelili je. Museli je přestat nosit, tak teď jsou (z vest Moiry) nadšení. Vyřizují si papíry, aby si je mohli dovézt," řekla Vlčková. Jde o stovky kusů. Pro URNA dodá Moira během dvou měsíců kolekci triček. Neprůstřelné vesty prodává firma hlavně do zahraničí.

Testy při extrémní vlhkosti 

"Když nás testovala česká armáda, zjistila, že když měli jejich kluci Moiru, měli o 20 až 30 procent lepší střelby. Psychická a fyzická pohoda pak rozhoduje, jestli ti kluci přežijí," řekla ředitelka.

Díky kontaktům České zbrojovky dělají vojáci zátěžové testy prádla Moira v řadě zemí od Malajsie, kde je extrémní vlhkost, až po vysokohorské Peru. Výrobky již koupili i vojáci z Keni. Vývoj vesty trvá dva až tři roky. Vojákům nabízí firma nově i triko Cell Tec do všech klimatických podmínek.

"Tělo zůstává v suchu a teple, i kdyby propotilo dva litry vody. Pořád nás ale živí sportovci a horolezci," řekla Vlčková. Na prádle pro vojáky jsou proti sportovnímu jiné střihy, jinde jsou funkční zóny i kapsy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků